اتصالات پلیکا

اتصالات پلیکا به دلیل مزیت های زیادی مورد توجه قرار گرفته و سالیان زیادی است که خط تولید این نوع اتصالات رونق یافته است. سبکی وزن، حمل و نقل راحت، نصب آسان، مقاومت در برابر ساییدگی، پایین بودن هزینه ی تعمیر و آب بندی، مقاوم در برابر آتش سوزی و حرارت های بالا، مقاوم در برابر اسید و باز و خوردگی، مقاوم در برابر زلزله و رانش زمین، عمر با دوام و انتقال حرارت در حد بسیار کم از مهم ترین مزایای این نوع اتصالات می باشد.

اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلیمری چون پلیکا یا پی وی سی به دلیل ضریب اطمینان بالا در نصب و آب‌بندی و به دلیل سطح صاف و صیقلی داخل لوله‌ها، از نشست رسوب و گرفتن لجن در امان بوده و سیالات مختلف به راحتی و بدون اصطکاک درون این نوع اتصالات حرکت کرده و به همین سبب یکی از انواع اتصالات مناسب برای محیط زیست می‌باشد.

لوله پلیکا نام رایج لوله پی وی سی PVC و UPVC می‌باشد که امروز بیشتر به عنوان لوله آبرسانی و لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله پی وی سی پلیکا به خاطر ویژگی‌های منحصر بفردش، گزینه‌ای مناسب برای لوله‌های فلزی است. عمر بالا، قیمت مناسب، عایق بودن الکتریکی، عدم واکنش با مواد شیمیایی از خصوصیات لوله پلیکا می‌باشند. همچنین حمل، برش و نصب لوله پلیکا آسان می‌باشد که باعث سرعت انجام لوله‌کشی و کاهش هزینه‌ها می‌شود. لوله پلیکا پی وی سی در ابعاد و ضخامت‌های مختلف برای مصارف کم فشار، معمولی و فشار قوی تولید می‌گردد.

پلیکا به اسم پی وی سی معروف است که به علت پیشتازان تولیدکننده این فرآیند به پلیکا معروف شد.با رنگ طوسی رنگ در میان مردم بسیار کاربردی محسوب می‌شود و خیلی از افراد بر این تصور هستند که پلیکا جنس این نوع لوله محسوب می‌شود در حالی که نام برند معروف این نوع لوله است.مقاومت بالا و عدم خراب شدن در زمان طولانی باعث پرطرفدارتر شدن این نوع لوله گردیده است. صنعت آب و فاضلاب بسیار با لوله‌های پلیکا مرتبط و وابسته است و به تنهایی باعث موفقیت این امر گردیده است.

اتصالات پلیکا که با نام پلی وینیل کلراید ساخته شده و با نام پی وی سی هم (pvc) شناخته می‌شود یکی از پر مصرف ترین نوع لوله‌ها است که برای لوله کشی فاضلاب استفاده می‌شود.

این اتصالات در انواع مختلف لوله پلیکا، تبدیل غیر هم مرکز، درپوش مسدود کننده، رابط دریچه بازدید، زانوی 45 درجه، زانوی 90 درجه، سه راهی 45 درجه، سه راهی 90 درجه، سه راهی تبدیل 45 درجه، سه راهی تبدیل 90  درجه، سیفون، فلنج و کوپلینگ ترمزدار ساخته می‌شود که اگر با ما همراه باشید می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره هر کدام از این اتصالات بدست آورید.

زانویی

اتصالات زانویی در 3 نوع مختلف 45 درجه، 90 درجه و سه راهی خم ساخته می‌شوند. این نوع اتصال زمانی استفاده می‌شود که نیاز باشد در مسیر لوله کشی تغییر مسیر به وجود بیاید.

سه راهی

این نوع از اتصال هم برای انشعاب گیری از لوله‌ها وهم برای تغییر مسیر استفاده می‌شود. این وسیله نیز مانند زانویی در 3 نوع مختلف ساخته می‌شود، 90 درجه، 87.5 درجه و 45 درجه.

سه راهی خم

این وسیله با داشتن زاویه ای کمتر از 90 درجه (87.5 درجه) باعث می‌شود که حرکاتی که آب باید در لوله طی کند راحت تر شود. به همین دلیل سر و صدای تولیدی از جریان آب نیز کاهش می‌یابد. به دلیل داشتن شیب و حرکت دائمی آب، از ایجاد رسوب نیز جلوگیری می‌کند.

تبدیل

برای وصل کردن دو اتصال مختلف به یکدیگر استفاده می‌‌شود.

سیفون

این اتصال از برگشت آب خارج شده از لوله (فاضلاب) به داخل لوله‌ها و خطوط انتقال جلوگیری می‌کند. این امر از ایجاد بوی بد و ورود جانوران مختلف به لوله‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

در پوش

برای بستن انتهای لوله‌ها به صورت موقت و یا دائمی از در پوش استفاده می‌کنند.

بوشن

بوشن‌ها در دو نوع تخت و ترمز دار موجود هستند. که به ترتیب برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر و تعمیر و انشعاب دادن آن‌‌‌‌ها استفاده می‌شوند.

چهار راه

از این اتصال در شبکه‌های اصلی فاضلاب و صرفه جویی در مصرف دیگر لوله‌ها که مسیر را عوض می‌کنند، استفاده می‌شود.

سه راه دریچه بازید

کارایی این دریچه به این صورت است که در مواقع گرفتگی لوله‌های مختلف، بدون نیاز به شکستن لوله و همین طور خراب کردن محیطی که لوله در آن قرار گرفته (ساختمان) از قبل جاگذاری و در هنگام نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موفه

با خاصیت کشویی که این محصول دارد، در مواقع حساس مثل نشست کردن ساختمان، بدون شکسته شدن لوله ها آّب را انتقال می‌دهد تا به بیرون ریخته نشود و همینطور از شمسات لوله ها جلوگیری می‌کند.

فلنج

از این لوله در کشاورزی به علت ویژگی هایی که دارد، مانند مقاومت در برابر خوردگی، سبک بودن و نصب آسان استفاده می‌شود.

کلاهک

یه عموان هواکش در مکان های مانند آشپزخانه و حمام استفاده می‌شود که هوا را بتوان به وسیله آن انتقال و در جریان قرار داد.

بست پولیکا

به قطعات نگهدارنده لوله، بست پولیکا می‌گویند.

کف خواب

زمانی که قطعات در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، به دلیل نداشتن مقاومت چندان نیاز است تا از یک محافظت نسبی بهره مند شوند و یا ممکن است که نیاز باشد برای محافظت بیشتر از لوله ها در مکان های مختلف خانه از کف خواب استفاده شود.

این اتصالات در انواع مختلف سیستم های لوله کشی و آبرسانی استفاده می‌شوند که در زیر چند نوع از آن ها را می‌بینید:

 1. سیستم انتقال آب باران
 2. سیستم آبرسانی شهر
 3. سیستم فاضلاب شهر
 4. سیستم فاضلاب ساختمان ها
 5. انتقال کابل‌های برق و مخابرات
 6. سیستم هواکش ساختمان
 7. سیستم آبیاری

ویژگی های اتصالات پلیکا

 • سبک اما با مقاومت و استحکام بالا
 • قابل نصب با انواع لوله کشی ها
 • مقاومت در برابر خوردگی به علت رسانایی نبودن لوله ها
 • مقاوم در برابر انواع مختلف مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر ضربات شدید
 • انعطاف پذیری در برابر شکستن
 • عایق حرارتی
 • بدون اثرگذاری بر روی کیفیت آب

قیمت اتصالات پلیکا

اتصالات پلیکا می‌توانند بر اساس شرکت سازنده، مواد استفاده شده در ساخت آن و همین طور نوع ساختشان قیمت های متفاوتی داشته باشند. همیشه باید این نکته را درذهن داشت که کیفت عالی محصولات از آن جایی که به راحتی بدست نمی‌آید، قیمت آن هم ممکن است که متناسب با آن بالا باشد. اما این نکته را نباید فراموش کرد که در بین تمام این قیمت های مختلف و حتی بالا، شرکت هایی هستند که با کیفیت ترین محصولات را می سازند و قیمت ها را طوری انتخاب می‌کنند که هم برای خریدار و مصرف کننده و هم برای خودشان به صرفه باشد.

PVC با افزاینده های MPVC-UPVC-OPVC-CPVC

پی وی سی پلیمیری متشکل از ۴۳% هیدرو کربن و ۵۷% کلر است واز پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید حاصل می شود، این مونومر از کلر دار شدن مستقیم اتیلن، با استفاده از کاتالیزور و سپس پیرولیزاتیلن دی کلراید حاصل در واحد شکست گرمایی خوراک بر پایه نفت یا هیدرو کربن های گازطبیعی نظیر اتان، پروپان یا بوتان بدست می‌آید. لوله های UPVC (یو پی وی سی) از طریق فرایند فشاری و دمایی پودر خام PVC تولید می‌گردد. دو فرآیند اصلی که در تولید لوله PVC  اسفاده می‌شود، عبارتند از اکستروژن برای تولید محصولات پیوسته نظیر لوله PVC و قالب‌گیری برای محصولات مجزا نظیر اتصالات. اکسترودر به عنوان قلب فرآیند تولید لوله PVC دارای یک سیلندر با المنتهای حرارتی قابل کنترل است که در آن مارپیچ‌ها  دقیق می‌چرخند.
 

انواع لوله های پی وی سی

MPVC (ام پی وی سی):  پلی ونیل کلراید اصلاح شده با خواص بهینه است که با افزودن اصلاح کننده منجر به تولید لوله‌هایی با خواص مکانیکی بالا از جمله سختی و چقرمگی می‌شود. این لوله‌ها دارای مقاومت بالا نسبت به ضربه هستند و کاربرد گسترده‌ای در کاربردهای صنعتی فشار قوی و تصفیه آب دارند.

ضخامت دیواره این لوله‌ها کمتر از UPVC  است و این تضمین می‌کند که مواد کمتری در طول فرایند تولید استفاده می‌شود و در نهایت منجر به تولید محصولی سبک‌تر می‌شود. بنابراین حداقل رد پای کربن بر جای می‌گذارد.

UPVC(یو پی وی سی): به پلی ونیل کلراید نرم نشده (سخت) اشاره دارد. اگر علامت UPVC برای آمیزه ای بکار رود یعنی در فرمولاسیون آن به هیچ وجه از نرم کننده استفاده نگردیده است.

OPVC (او پی وی سی):  به پلی ونیل کلراید آرایش یافته نسبت داده می‌شود. در فرآیند تولید، تیوبی با دیواره ضخیم اکسترود شده (خوراک) و در دمای مورد نظر تثبیت شرایط می‌شود. فرایند ایجاد آرایش یافتگی در جهت‌های محیطی و محوری تحت شرایط کنترل شده فعال می‌شود. پس از فرایند ایجاد آرایش یافتگی، لوله به سرعت تا دمای محیط خنک می‌شود. این آرایش یافتگی منجر به بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی لوله می‌شود. این لوله‌ها نسبت به خراش مقاوم‌ترند و خطری برای رشد ترک سریع در آنها وجود ندارد. کاهش ضخامت دیواره منجر به صرفه‌جویی در مواد و انرژی نیز می‌شود. این لوله‌ها ۳۵% سبک تر با حمل و نقل راحت‌تر نسبت به لوله‌های پی وی سی معمولی است.

اگر در آمیزه‌های PVC از نرم کننده استفاده شود، به آن آمیزه PVC نرم گفته می‌شود. در بعضی موارد آن را با PVC-P (پی وی سی پی) نیز نمایش می‌دهند.در این آمیزه‌ها مقدار قابل توجهی نرم‌کننده استفاده می‌شود، به حدی که محصول بدست آمده نرم و قابل انعطاف است.

CPVC(سی پی وی سی): به لوله‌های پلی ونیل کلرلید کلرینه شده برای انتقال سیالات داغ استفاده می‌شوند و قادر به تحمل دمای بالاتری هستند. این لوله‌ها به علت داشتن گروه کلر بیشتر مقاومت بیشتری در برابر رشد جلبک و باکتری دارد.

لیست قیمت فروش اتصالات لوله پلیکا

خرید و فروش انواع متفاوت اجناس پلیمری مانند لوله پلیکا طریق نمایندگی مجاز فروش اتصالات و لوله پلیکا بسیار متداول است. افرادی که به فروشگاه ها و نمایندگی ها دسترسی ندارند می توانند با یک سرچ کوتاه در اینترنت با انواع محصولات پلیمری و قیمت آن ها آشنا شده و از طریق سایت محصول مورد نظر خود را سفارش دهند. لازم به ذکر است که این سفارشات به کارخانه منتقل شده و بعد از تولید برای خریدار ارسال می شود.

 در کل می توان لوله پلیکا را به سه بخش دسته بندی کرد: لوله پلیکا معمولی یا لوله پلیکا فشار ضعیف، لوله پلیکا نیمه قوی و لوله پلیکا فشار قوی.

هر کدام از مواردی که ذکر شد کاربرد خاص خود را در صنعت دارند و در مورد لوله پلیکا معمولی یا همان لوله پلیکا فشار ضعیف باید بدانید این مدل لوله ها درجه کیفی پایین‌ تری دارند. این لوله ها در موارد صنعتی و خانگی، سرویس های بهداشتی و ناودانی مورد استفاده قرار می گیرند. بزرگترین کشور های تولید کننده لوله پلیکا در جهان عبارتند از:

 • هلند
 • یونان
 • آلمان
 • امارات
 • عربستان
 • انگلیس
 • فرانسه
 • ترکیه
 • سوئیس
 • ایتالیا

قیمت اتصالات پلیکا

قیمت اتصالات پلیکا به علت نوسانات قیمت بازار متغیر است. جهت اصلاع از قیمت خرید اتصالات پلیکا با شماره 02177893814 تماس بگیرید.

سوالات متداول

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *