اتصالات پلی اتیلن جوشی

یکی از پرکاربردترین اتصالات مورد استفاده در اجرای خطوط لوله‌کشی در پروژه‌های مختلف آبرسانی، فاضلاب و کشاورزی، اتصالات پلی اتیلن هستند. یکی از صنایعی که از پلی اتیلن در تولید محصولات خود استفاده نمود، صنایع پایپینگ یا لوله‌کشی است.

علاوه بر خطوط لوله، بسیاری از اتصالات نیز از جنس پلی اتیلن تولید می‌شوند. این دسته از اتصالات در چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها اتصالات پلی اتیلن جوشی نام دارند.

اتصالات پلی اتیلن جوشی چیست؟

اتصالات پلی اتیلن از نظر ساختار به چند دسته تقسیم می‌شود که می‌توان به پیچی، جوشی و فشاری به عنوان پرکاربردترین انواع آنها اشاره کرد. در اصطلاح بازاری به اتصالات جوشی اصطلاحا اتصالات مایتری نیز گفته می‌شود. در تولید این دسته از اتصالات از دستگاه‌های تزریق پلاستیک و قالب‌های پلاستیک مخصوص استفاده می‌شود.

اتصالات جوشی معمولا به صورت ته جوشی یا ته صاف تولید می‌شوند. به این صورت که برای اتصال این قطعه به خطوط لوله باید اتصال و لوله را به صورت لب به لب در کنار هم قرار داد و با کمک دستگاه بات فیوژن و دستگاه جوش پلی اتیلن کار جوشکاری و اتصال میان آنها را انجام داد.

اتصالات پلی اتیلن جوشی در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و در پروژه‌های متنوع نظیر آبرسانی و انتقال فاضلاب می‌توان از آن استفاده نمود. استانداردهای مختلف تعیین می‌کند که برای هر نوع پروژه لوله‌کشی از چه نوع اتصالاتی باید استفاده کرد. اتصالات پلی اتیلن جوشی از نظر شکل و کاربرد در انواع مختلفی مثل سه راه، چهارراه، فلنچ، زانو، تبدیل و … هر نوع اتصال دیگر در سایزهای مختلف تولید و عرضه می‌گردد.

به دلیل اینکه اتصالات پلی اتیلن جوشی در نقاط مختلف یک شبکه لوله‌کشی نصب می‌شوند و با دانستن اینکه شرایط کاری مانند دما و فشار در طول یک خط لوله به طور مداوم در حال تغییر است، این اتصالات باید به قدری مقاوم باشند تا بتوانند در برابر هرگونه تغییر یا تنش محیطی، پایداری خود را حفظ کنند.

لازم به ذکر است که کیفیت استفاده از اتصالات جوشی پلی اتیلن بستگی به کارایی مناسب دستگاه جوش و تجهیزات مناسب دارد. کیفیت اتصالات جوشی پلی اتیلن به طور مستقیم بستگی به توانایی اپراتور، کیفیت تجهیزات و سرپرستی دارد که مسئول استانداردهای مربوطه است.

این روند باید از ابتدا تا انتها رعایت شود تا در نهایت به محصول با کیفیت مطلوب دست پیدا کنیم. در اتصالات پلی اتیلن جوشی خوب، منطقه جوش داده شده حداقل همان قدرت را با لوله اصلی فراهم می‌کند. برای داشتن یک برنامه کاربردی برای جوشکاری، فشار جوشکاری، پارامترهای دما و زمان جوشکاری باید با دقت تنظیم شود.

ویژگی‌های اتصالات پلی اتیلن جوشی

تا اینجا با اتصالات پلی اتیلن جوشی تا حدودی آشنایی پیدا کردید. اما لازم است برای شناخت بیشتر آنها کمی درباره ویژگی‌های این دسته از اتصالات بحث کنیم که عبارتند از:‌

  •  در تولید اتصالات جوشی باید از مواد اولیه باکیفیت استفاده شود؛ به این دلیل که قرار است کار  جوشکاری روی آنها انجام شوند و در صورت بالا نبودن کیفیت آنها دچار مشکل خواهند شد. اگر این نکته به خوبی رعایت شود، عمر مفید این دسته از اتصالات به بیش از 100 سال نیز می‌رسد.
  •  تولید این دسته از اتصالات در دو رده فشار ضعیف (حداکثر تحمل فشار 6 یا 10 اتمسفر) و فشار قوی (حداکثر تحمل فشار 16 یا 25 اتمسفر) صورت می‌گیرد. به همین جهت اتصالات جوشی میزان فشار بسیار بیشتری در مقایسه با اتصالات پیچی تحمل می‌کند.
  •  اتصالات جوشی در سایزهای مختلف قطر خارجی از 32 تا 1200 میلی‌متر تولید می‌شوند و می‌توان از آنها در پروژه‌های بزرگ نیز استفاده نمود.

کاربرد اتصالات پلی اتیلن جوشی

برعکس اتصالات پیچی یا رزوه‌ای که فقط در پروژه‌های با مقیاس کوچک و با فشار کمتر از 10 اتمسفر کارایی دارند، اتصالات جوشی را می‌توان در انواع و اقسام پروژه‌های لوله‌کشی مورد استفاده قرار داد. البته مسئله انتخاب نوع مناسب این اتصالات برای پروژه‌های مختلف اهمیت بالایی دارد که باید متناسب با شرایط دما و فشار کاری خطوط لوله‌کشی تجهیزات مناسب انتخاب شوند.

اگر از این اتصالات در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استفاده شود، برای برقرار اتصال میان آنها و خطوط لوله از دستگاه الکتروفیوژن استفاده می‌شود. اما در صورتی که برای طراحی شبکه آبرسانی و فاضلاب از اتصالات جوشی استفاده شود، به کمک دستگاه بات فیوژن اتصال میان آن‌ها و خطوط لوله برقرار می‌شود.

نصب اتصالات پلی اتیلن جوشی

نصب لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی برای ابعاد لوله پلی اتیلن فاضلابی بسیار بزرگ است و بهترین روش برای نصب این لوله‌ها، استفاده از جوشکاری است.

لوله‌ای که با این روش در شبکه فاضلاب نصب می‌شود لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی فاضلابی محسوب می‌شود که قرار است حجم بالای فاضلاب را از محل دفع تا تصفیه خانه منتقل کند.

برای نصب لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی فاضلابی می توان به چند روش عمل کرد؛ اول آنکه، دو سر لوله فاضلابی را با جوشکاری و در اثر حرارت زیاد به هم متصل کرد.

سپس از اتصالات پوش فیت استفاده شود که در این صورت نیازی به جوشکاری لوله نیست و سوم آنکه از روش الکتروفیوژن برای جوشکاری لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده کرد.

در نصب لوله و این نوع اتصالات فاضلابی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید محل جوشکاری دچار نشتی شود.

تمام موارد استاندارد عملیات جوش لوله پلی اتیلن باید به دقت و با نظارت کارشناس اجرا شود و پس از پایان جوشکاری، توسط بازرس جوش نظارت شود.

نکات مهم درباره اتصالات پلی اتیلن جوشی

قبل از خرید اتصالات پلی اتیلن جوشی باید به چند نکته مهم که در خصوص این اتصالات مطرح است، توجه کنید:‌

  •  به دلیل نیاز به جوشکاری برای اتصال آنها در خطوط لوله، زمان اجرای این دسته از اتصالات در مقایسه با اتصالات پیچی یا رزوه‌ای طولانی‌تر است. همچنین مهارت اپراتور در جوشکاری تاثیر بسیار زیادی در اجرای صحیح و اصولی این دسته از اتصالات دارد. مسئله آب‌بندی این اتصالات کاملا وابسته به دقت اپراتور در اجرای کار جوشکاری است.
  •  در صورت بروز مشکل در طول استفاده از این اتصالات، زمان زیادی برای تعمیر و نگهداری نیاز است. این در حالی است که اتصالات پیچی را می‌توان در زمان کمتری تعویض نمود.
  •  محیط جوشکاری در برای اتصالات جوشی باید حداقل دمای 5 درجه سلسیوس را دارا باشد و حتما کار جوشکاری در محیطی مسقف و به دور از باران و برف انجام شود. همچنین قبل از آغاز کار جوشکاری باید موقعیت آن به خوبی تمیز شود. برای جلوگیری از هواگیری و گردش هوا در لوله‌ها، هنگام جوشکاری انتهای آنها مسدود می‌شود.

قیمت اتصالات پلی اتیلن جوشی

قبل از خرید اتصالات پلی اتیلن جوشی باید توجه داشته باشید که یکی از مزایای اصلی این اتصالات در برابر اتصالات رزوه‌ای، پایین‌تر بودن قیمت اتصالات پلی اتیلن جوشی است. به همین دلیل در بسیاری از پروژه ها کارفرماها هنوز تمایل به استفاده از این اتصالات دارند.

همچنین عواملی مانند سایز، کیفیت و برند تولید کننده اتصالات، در قیمت تمام شده این محصول به صورت مستقیم اثرگذار است. در صورتی که هر گونه سوال و ابهامی در خصوص اتصالات جوشی وجود دارید، می‌توانید با شماره 02177893814 تماس حاصل کنید.

سوالات متداول

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *