1. ویکی پایپ
 2. »
 3. خرید اتصالات پلیمری
 4. »
 5. خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی

خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی

خرید اتصالات پیچی پلی اتیلن

لیست محصولات

نام دیگر اتصالات پیچی پلی اتیلن در اصطلاح رایج بازار، اتصالات پلی اتیلن رزوه‌ای است. این دسته از اتصالات بدون اعمال فشار خاص یا جوشکاری، به وسیله مادگی لوله‌های و رزوه موجود روی سطح اتصالات و لوله‌ها به آنها متصل می‌شوند. معمولا در تولید این دسته از اتصالات از روش تزریق استفاده می‌شود.

مکانیزم آب‌بندی این دسته از اتصالات چندان پیچیده نیست و به کمک یک واشر و پکینگ داخلی آن که از جنس پلی پروپیلن ساخته می‌شود،‌ به راحتی کار آب‌بندی انجام می‌شود.

تولید اتصالات پیچی

تولید اتصالات پلی اتیلن پیچی به صورت تزریقی انجام می‌شود و منظوراز اتصالات پیچی (رزوه ای) اتصالاتی هستند که برای اتصال نیاز به جوش و از طریق مادگی لوله‌ها ندارند. از موارد استفاده اتصالات پیچی لوله پلی اتیلن می‌توان به سیستم‌های آبرسانی و آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغات اشاره کرد.

انواع اتصالات پلی اتیلنی

اتصالات پلی اتیلنی در سه نوع اتصالات جوشی، پیچی و فشاری به بازار عرضه می‌شوند که اتصالات پیچی پلی اتیلن در پروژه‌های کوچک و با خطوط لوله سایز پایین کاربرد دارند (با وجود اینکه اتصالات پلی اتیلن جوشی قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به اتصالات پیچی دارند و مقرون به صرفه‌ترهستند، اما حمل و نقل یا کرایه دستگاه جوش پلی اتیلن و استخدام نیروی ماهر برای کار در پروژه‌های کوچک به هبچ وجه اقتصادی نیست) همچنین استفاده از این نوع اتصالات پلی اتیلنی به خاطر نحوه بسته شدن آنها به لوله پلی اتیلن، در سایزهای بزرگ امکان‌پذیر نیست.

انواع اتصالات پیچی پلی اتیلن

انواع اتصالات پیچی پلی اتیلن

ویژگی‌های اتصالات پیچی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتصالات پیچی در مقایسه با اتصالات جوشی قابل استفاده بودن چنین باره این اتصالات است. لذا این نوع از اتصالات را می‌توان پس از استفاده در یک پروژه جهت نصب در سایر پروژه‌ها، جدا و استفاده نمود.

در این قسمت در خصوص برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتصالات رزوه‌ای بحث خواهیم کرد.

  •  بسیاری از اتصالات فلزی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی ضعیف هستند و خیلی سریع دچار خوردگی می‌شوند. به همین دلیل استفاده از این اتصالات در خطوط انتقال این دسته از مواد مشکل‌زا است. در مقابل می‌توان با خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی به عنوان جایگزین مناسب این معضل را برطرف نمود.
  •  سرعت اجرا و نصب خطوط لوله‌کشی به کمک اتصالات پلی اتیلن رزوه‌ای بسیار بالاتر از سایر اتصالات است.
  •  در صورت آسیب دیدن، می‌توان به راحتی این دسته از اتصالات را جایگزین نمود.
  •  اتصالات پیچی را می‌توان در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار داد؛ یعنی در صورتی که در یک پروژه از آنها استفاده کردیم، در صورت نیاز می‌توان آنها را جدا نمود و در یک پروژه دیگر نیز از آنها بهره‌برداری کرد. این در حالی است که این امکان برای اتصالات جوشی و فشاری به هیچ وجه فراهم نیست.

نحوه نصب اتصالات پیچی

پیش از نصب اتصالات پیچی پلی اتیلن باید انتهای لوله‌های پلی اتیلنی را کاملاً پاک و تمیز کرده و پس از آن اتصالات پیچی  را به ترتیب نحوه نصب بر روی لوله مورد نظر نصب می‌کنیم. قبل از محکم کردن مهره‌ها، از جا افتادن درست تمام قطعات اطمینان حاصل می‌کنیم.

اتصالات پیچی توانایی تحمل سطح محدودی از فشار را دارند و معمولا جریان سیال عبوری از آنها نباید فشار بیشتر 10 اتمسفر داشته باشد. تولیدکنندگان این دسته از اتصالات در کشور ما، این تجهیزات را با قطر خارجی بین 20 تا 125 میلی متر تولید و روانه بازار می‌کنند. به همین دلیل در اجرای پروژه‌های بزرگ که فشار جریان سیال در خطوط لوله بالاست و نیاز به اتصالات با قطر بیش از 125 میلی متر است،‌ نمی‌توان از اتصالات پلی اتیلن پیچی استفاده نمود.

کاربرد اتصالات پلی اتیلن پیچی

باتوجه به تعریفی که از اتصالات پلی اتیلن پیچی ارائه کردیم، باید به بررسی موارد کاربرد آنها بپردازیم. به طور کلی اصلی‌ترین موارد استفاده از این دسته از اتصالات عبارتند از:

  1.  استقاده از این اتصالات در شبکه‌های فرعی آبرسانی آب شرب مناطق شهری و روستایی در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده است.
  2.  بسیاری از شبکه‌های آبرسانی ساختمان‌ها، پارک‌ها و بوستان‌ها در حال حاضر در کشور به کمک این اتصالات اجرا می‌شوند.
  3. در صنعت کشاورزی برای آبیاری تحت فشار یا اصطلاحا آبیاری قطره‌ای از این دسته اتصالات به وفور استفاده می‌شود.
  4.  در برخی کارخانه‌های برای اجرای خطوط لوله‌کشی، جمع‌آوری پس‌آب و فاضلاب صنعتی، اتصالات رزوه‌ای کاربرد دارند.
  5.  به دلیل مقاومت مناسب این دسته از اتصالات در برابر خوردگی و مواد شیمیایی برای اجرای خطوط تاسیسات انتقال مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی نیز می‌توان از آنها استفاده نمود.

لیست اتصالات پلی اتیلن پیچی

اتصالات پلی اتیلن در سه نوع  پیچی، جوشی و فشاری تولید و عرضه به بازار می‌شود. از موارد مصرف اتصالات پلی اتیلن پیچی می‌توان به پروژه‌های کوچک و با خطوط لوله سایز پایین اشاره کرد اگرچه قیمت اتصالات جوشی بسیار مقرون به صرفه‌تر است، اما در پروژه‌های کوچک، حمل و نقل یا کرایه دستگاه جوش پلی اتیلن و استخدام نیروی ماهر برای کار با آن اصلا اقتصادی نیست.بنابراین در پروژ‌های کوچک سعی می‌شود از اتصالات پلی اتیلن پیچی استفاده شود. همچنین یکی از مشکلات استفاده از اتصالات جوشی به خاطر نحوه بستن آنها به لوله پلی اتیلن است که در سایزهای بزرگ امکان‌پذیر نیست.

انواع اتصالات پیچی شامل موارد زیر است:

 • اتصال ماده
 • اتصال نر
 • اتصال فلنچدار
 • رابط پلی اتیلن
 • تبدیل پلی اتیلن
 • سه راه مساوی
 • زانو مساوی
 • زانو ماده
 • زانو نر
 • سه راه ماده
 • سه راه نر
 • درپوش انتهائی
 • سه راه تبدیل

انواع اتصالات پلی اتیلن پیچی

همان طور که اشاره کردیم این دسته از اتصالات در انواع مختلفی موجود هستند. هر یک از آنها متناسب با نوع کاربری از اجزای خاصی تشکیل شده‌اند اما برخی از اجزا در همه آنها مشترک است که عبارتند از:‌

اسپیلت

برای نگه‌داشتن لوله‌ها در داخل اتصالات در فشارهای نزدیک به 10 اتمسفر از قطعه‌ای از جنس پلی استال به نام اسپیلت استفاده می‌شود. این قطعه به نوعی در ردیف ترموپلاستیک‌های سخت یا اصطلاحا مواد ترموست قرار می‌گیرد و در فشار و حرارت بالا، پایداری و مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد.

بوشینگ

بوشینگ جزء قطعات آب‌بندی اتصالات به شمار می‌رود و داخل اتصالات بین اسپیلت و اورینگ قرار می‌گیرد. جنس این قطعه از پلی اتیلن بوده و با اعمال فشار مضاعف به اورینگ در هنگام اتصال کار آب‌بندی را انجام می‌دهد.

اورینگ

اورینگ همان حلقه‌های لاستیکی هستند که برای آب‌بندی اتصالات و شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرند و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

بدنه و سرپیچ

به دلیل مقاوم‌تری بودن پلی پروپیلن نسبت به پلی اتیلن، بدنه این دسته از اتصالات را از جنس پلی پروپیلن تولید می‌کنند تا در برابر ضربه‌ها و فشارهای احتمالی خارجی مقاومت بیشتری از خود نشان بدهند.

نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که  اتصالات پیچی پلی اتیلن را از اتصالات جوشی تمیز می‌دارد، این است که می‌شود این اتصالات را چندین بار استفاده کرد به عبارت دیگر می‌توان یعنی این اتصالات را پس از نصب در یک پروژه، دوباره جدا کرده و در پروژه دیگری از آنها استفاده کرد.

پیش از نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی باید انتهای لوله‌ پلی اتیلنی را کاملاً تمیز کرد و سپس قطعاتی که باید متصل شوند را به ترتیب بر روی لوله نصب کرد. پیش از محکم کردن مهره‌ها، مطمئن شوید که تمامی قطعات کاملا جا افتاده باشند. همچنین برای بستن اتصالات پلی اتیلن پیچی از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن از ۴۶ سانتی‌متر باشد تا به بدنه اتصالات آسیبی وارد نشود.

خرید و قیمت اتصالات پلی اتیلن پیچی

در هنگام خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید؛ معمولا قیمت اتصالات پلی اتیلن پیچی بالاتر از اتصالات جوشی و فشاری است. اما در کنار این مسئله باید هزینه‌های ناشی از جوشکاری در حین نصب و مسائل جاری از جمله تعمیر و نگهداری اتصالات را نیز در نظر داشته باشید. در صورتی که به دید بلندمدت به این قضیه نگاه کنید، استفاده از اتصالات رزوه‌ای توجیه اقتصادی خوبی دارد.

فروش اتصالات پیچی

در صورتی که در خصوص قیمت فروش اتصالات پیچی این دسته از اتصالات سوال و ابهامی دارید، می‌توانید با شماره 02177893814  تماس حاصل کنید.

فهرست