اتصالات پلی اتیلن پیچی

یک سیستم پایپینگ از کنار هم قرار گرفتن مجموعه‌ای از اجزاء تشکیل می‌شود. یکی از اجزای مهم و تاثیرگذار در سرعت اجرای خطوط لوله‌کشی و همچنین آب‌بندی آن‌ها، اتصالات هستند. طبیعی است که امکان لوله‌کشی سرتاسری بدون حضور اتصالات در هیچ پروژه پایپینگ فراهم نیست. اتصالات در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. اگر خطوط لوله‌کشی از جنس پلی اتیلن باشد، طبیعتا باید به سراغ اتصالات پلی اتیلنی نیز برویم. این دسته از اتصالات در سه مدل پیچی، فشاری و جوشی در بازار موجود هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا در زمینه اتصالات پلی اتیلن پیچی بیشتر بحث کنیم.

اتصالات پلی اتیلن پیچی چیست؟

نام دیگر این دسته از اتصالات در اصطلاح رایج بازار، اتصالات پلی اتیلن رزوه‌ای است. این دسته از اتصالات بدون اعمال فشار خاص یا جوشکاری، به وسیله مادگی لوله‌های و رزوه موجود روی سطح اتصالات و لوله‌ها به آنها متصل می‌شوند. معمولا در تولید این دسته از اتصالات از روش تزریق استفاده می‌شود.

مکانیزم آب‌بندی این دسته از اتصالات چندان پیچیده نیست و به کمک یک واشر و پکینگ داخلی آن که از جنس پلی پروپیلن ساخته می‌شود،‌ به راحتی کار آّ‌ب‌بندی انجام می‌شود.

اتصالات پیچی پلی اتیلن به صورت تزریقی تولید می‌شوند و در ایران عموما از اتصالات پلی اتیلن پیچی (رزوه ای) به اتصالاتی گفته میشود که بدون نیاز به جوش و از طریق مادگی لوله‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.اتصالات پیچی لوله پلی اتیلن عموما برای سیستم‌های آبرسانی و آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سیستم‌های مواد مرغوب و درجه یک جهت تولید آنها بکار نمی‌رود و در خرید و تهیه آنها باید به برند و سابقه کارخانه تولید کننده توجه نمائید.

اتصالات پلی اتیلن به سه نوع کلی جوشی، پیچی و فشاری تقسیم می‌شوند. از اتصالات پلی اتیلن پیچی در پروژه‌های کوچک و با خطوط لوله سایز پایین استفاده می‌شود. هر چند اتصالات پلی اتیلن جوشی قیمت بسیار پایین‌تری دارند و مقرون به صرفه هستند، اما در پروژه‌های کوچک، حمل و نقل یا کرایه دستگاه جوش پلی اتیلن و استخدام نیروی ماهر برای کار با آن مقرون به صرفه نیست. لذا در پروژ‌ها این‌چنینی از اتصالات پلی اتیلن پیچی استفاده می‌شود. همچنین استفاده از این اتصالات به خاطر نحوه بستن آنها به لوله پلی اتیلن، در سایزهای بزرگ امکان‌پذیر نمی‌باشد. نگه داشتن لوله و جلوگیری از حرکت آن در اتصالات پلی اتیلن پیچی، وظیفه اسپیلت است.یکی از مهمترین ویژگی‌های اتصالات پیچی پلی اتیلن که آنها را از اتصالات جوشی متمایز می‌کند، قابلیت استفاده چندین مرتبه از آنها است. یعنی این اتصالات را می‌توان پس از نصب در یک پروژه، دوباره جدا کرد و در جای دیگری از آنها استفاده نمود.

قبل از نصب اتصالات پیچی پلی اتیلن باید انتهای لوله‌های پلی اتیلن مورد نظر را کاملاً تمیز نموده سپس قطعات اتصال را به ترتیب بر روی لوله نصب نمائید. قبل از محکم نمودن مهره‌ها، از جا افتادن صحیح تمامی قطعات اطمینان حاصل نمائید. همچنین برای بستن اتصالات پلی اتیلن پیچی از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن از ۴۶ سانتیمتر بیشتر نباشد تا به بدنه اتصالات آسیبی نرسد.

اتصالات پیچی توانایی تحمل سطح محدودی از فشار را دارند و معمولا جریان سیال عبوری از آنها نباید فشار بیشتر 10 اتمسفر داشته باشد. تولیدکنندگان این دسته از اتصالات در کشور ما، این تجهیزات را با قطر خارجی بین 20 تا 125 میلی متر تولید و روانه بازار می‌کنند.  به همین دلیل در اجرای پروژه‌های بزرگ که فشار جریان سیال در خطوط لوله بالاست و نیاز به اتصالات با قطر بیش از 125 میلی متر است،‌ نمی‌توان از اتصالات پلی اتیلن پیچی استفاده نمود.

ویژگی اتصالات پلی اتیلن پیچی

در این قسمت در خصوص برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتصالات رزوه‌ای بحث خواهیم کرد.

– بسیاری از اتصالات فلزی در برابر مواد شیمیایی و اسیدی ضعیف هستند و خیلی سریع دچار خوردگی می‌شوند. به همین دلیل استفاده از این اتصالات در خطوط انتقال این دسته از مواد مشکل‌زا است. در مقابل می‌توان با خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی به عنوان جایگزین مناسب این معضل را برطرف نمود.

– سرعت اجرا و نصب خطوط لوله‌کشی به کمک اتصالات پلی اتیلن رزوه‌ای بسیار بالاتر از سایر اتصالات است.

– در صورت آسیب دیدن، می‌توان به راحتی این دسته از اتصالات را جایگزین نمود.

– اتصالات پیچی را می‌توان در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار داد؛ یعنی در صورتی که در یک پروژه از آنها استفاده کردیم، در صورت نیاز می‌توان آنها را جدا نمود و در یک پروژه دیگر نیز از آنها بهره‌برداری کرد. این در حالی است که این امکان برای اتصالات جوشی و فشاری به هیچ وجه فراهم نیست.

اجزای اصلی تشکیل دهنده اتصالات پلی اتیلن پیچی

همان طور که اشاره کردیم این دسته از اتصالات در انواع مختلفی موجود هستند. هر یک از آنها متناسب با نوع کاربری از اجزای خاصی تشکیل شده‌اند اما برخی از اجزا در همه آنها مشترک است که عبارتند از:‌

اسپیلت

برای نگه‌داشتن لوله‌ها در داخل اتصالات در فشارهای نزدیک به 10 اتمسفر از قطعه‌ای از جنس پلی استال به نام اسپیلت استفاده می‌شود. این قطعه به نوعی در ردیف ترموپلاستیک‌های سخت یا اصطلاحا مواد ترموست قرار می‌گیرد و در فشار و حرارت بالا، پایداری و مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد.

بوشینگ

بوشینگ جزء قطعات آب‌بندی اتصالات به شمار می‌رود و داخل اتصالات بین اسپیلت و اورینگ قرار می‌گیرد. جنس این قطعه از پلی اتیلن بوده و با اعمال فشار مضاعف به اورینگ در هنگام اتصال کار آب‌بندی را انجام می‌دهد.

اورینگ

اورینگ همان حلقه‌های لاستیکی هستند که برای آب‌بندی اتصالات و شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرند و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

بدنه و سرپیچ

به دلیل مقاوم‌تری بودن پلی پروپیلن نسبت به پلی اتیلن، بدنه این دسته از اتصالات را از جنس پلی پروپیلن تولید می‌کنند تا در برابر ضربه‌ها و فشارهای احتمالی خارجی مقاومت بیشتری از خود نشان بدهند.

کاربرد اتصالات پلی اتیلن پیچی

باتوجه به تعریفی که از اتصالات پلی اتیلن پیچی ارائه کردیم، باید به بررسی موارد کاربرد آنها بپردازیم. به طور کلی اصلی‌ترین موارد استفاده از این دسته از اتصالات عبارتند از:

– استقاده از این اتصالات در شبکه‌های فرعی آبرسانی آب شرب مناطق شهری و روستایی در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده است.

– بسیاری از شبکه‌های آبرسانی ساختمان‌ها، پارک‌ها و بوستان‌ها در حال حاضر در کشور به کمک این اتصالات اجرا می‌شوند.

– در صنعت کشاورزی برای آبیاری تحت فشار یا اصطلاحا آبیاری قطره‌ای از این دسته اتصالات به وفور استفاده می‌شود.

– در برخی کارخانه‌های برای اجرای خطوط لوله‌کشی جمع‌آوری پس‌آب و فاضلاب صنعتی، اتصالات رزوه‌ای کاربرد دارند.

– به دلیل مقاومت مناسب این دسته از اتصالات در برابر خوردگی و مواد شیمیایی برای اجرای خطوط تاسیسات انتقال مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی نیز می‌توان از آنها استفاده نمود.

نکات مهم نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی

یکی از مهمترین ویژگی‌های اتصالات پیچی پلی اتیلن که آنها را از اتصالات جوشی متمایز می‌کند، قابلیت استفاده چندین مرتبه از آنها است. یعنی این اتصالات را می‌توان پس از نصب در یک پروژه، دوباره جدا کرد و در جای دیگری از آنها استفاده نمود.

قبل از نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی باید انتهای لوله‌های پلی اتیلن مورد نظر را کاملاً تمیز نموده سپس قطعات اتصال را به ترتیب بر روی لوله نصب نمائید. قبل از محکم نمودن مهره‌ها، از جا افتادن صحیح تمامی قطعات اطمینان حاصل نمائید. همچنین برای بستن اتصالات پلی اتیلن پیچی از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن از ۴۶ سانتیمتر بیشتر نباشد تا به بدنه اتصالات آسیبی نرسد.

قیمت اتصالات پلی اتیلن پیچی

در هنگام خرید اتصالات پلی اتیلن پیچی باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید؛ معمولا قیمت اتصالات پلی اتیلن پیچی بالاتر از اتصالات جوشی و فشاری است. اما در کنار این مسئله باید هزینه‌های ناشی از جوشکاری در حین نصب و مسائل جاری از جمله تعمیر و نگهداری اتصالات را نیز در نظر داشته باشید. در صورتی که به دید بلندمدت به این قضیه نگاه کنید، استفاده از اتصالات رزوه‌ای توجیه اقتصادی خوبی دارد.

در صورتی که در خصوص این دسته از اتصالات و قیمت آنها سوال و ابهامی دارید، می‌توانید با شماره 02177893814  تماس حاصل کنید.

سوالات متداول

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *