خرید لوله ساختمانی

تأسیسات لوله‌کشی، مهم‌ترین بخش شهرها و روستا به شمار می‌روند. امنیت و کارایی بالای تمام لوله‌هایی که در شبکه‌های لوله‌کشی نصب می‌شوند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. طبیعتاً لوله‌هایی باید برای این منظور انتخاب شوند که طول عمر بالایی داشته و بتوانند تا سال‌های طولانی در شبکه لوله‌کشی باقی بمانند.

انواع لوله‌های مورد استفاده در لوله‌کشی و تأسیسات باید در برابر تغییرات شرایط محیط، پایدار بوده و خواص خود را حفظ کنند.

خرید و فروش لوله ساختمانی

لوله ساختمانی

 لوله های پلیمری ساختمانی

انواع لوله فلزی جزو لوله هایی هستند که تاریخچه طولانی تری در مقایسه با لوله های پلیمری نظیر لوله پلی اتیلن دارند. فرآیند تولید لوله فلزی و لوله مانیسمان در صنعت کمی پیچیده است؛ این لوله ها دیواره بسیار محکمی دارند و امروزه از فولاد مقاوم و ضد زنگ برای ساخت آن ها استفاده می شود.

لوله های فلزی که در زمان های قدیم برای انتقال آب و فاضلاب استفاده می شدند به تدریج و در اثر گذر زمان دچار خوردگی شده و در نهایت تخریب می شدند.

هر ساختمان با توجه به نوع کاربری خود دارای لوله کشی متفاوت است. اجرای صحیح لوله کشی یکی از موضوعات بسیار مهم در ساختمان سازی است که در صورت عدم رعایت آن ممکن است آب نشتی پیدا کرده و خسارات جبران ناپذیری به ساختمان وارد شود.

در لوله کشی از لوله های مختلف استفاده می شود که هر کدام دارای جنس و کارایی متفاوت هستند. در کل لوله هایی که برای انتقال آب در ساختمان تعبیه می شوند به انواع لوله های گالوانیزه، چدنی، پلی پروپیلن، پی وی سی، پنج لایه، پلی اتیلن و… تقسیم می شوند.

استفاده از انواع لوله های پلیمری در تاسیسات ساختمانی از اوایل دهه ۳۰ میلادی در آلمان و به منظور لوله کشی فاضلاب رواج یافت. به مرور و با توجه به ویژگیهای این نوع لوله ها در مقایسه با لوله های فلزی نظیر مقاومت به خوردگی، رسوب ناپذیری، وزن کم و حمل و نقل و نصب آسانتر کاربرد آنها نیز توسعه بیشتری یافت. با این حال لوله های پلیمری نیز بسته به نوع و خواص ذاتی شان کاربردهای خاص یافته اند.

پلاستیک‌ها از انواع پلیمرهای آلی می باشند که بر اساس رفتارشان در برابر حرارت به دو دسته کلی ترموپلاستیک و ترموست تقسیم می شوند. ترموپلاستیک‏ها در دمای محیط به شکل جامد بوده و با افزایش دما نرم و شکل‏ پذیر می ‏شوند و برای تولید لوله ‏های پلاستیکی پلی ‏پروپیلن (p.p)، پی ‏وی‏ سی (PVC) یا پلی ‏اتیلن (PE) کاربرد دارند. ترموست‏ها مواد نسبتاً تردی می ‏باشند که براحتی نمی‏توان آن‏ها را حتی با اعمال حرارت تغییر شکل داد.

خواص فیزیکی لوله های پلاستیکی ساختمانی

 • مقاومت به سایش و خوردگی

لوله‏ های پلاستیکی مقاومت بالایی در برابر انواع اسیدها، محلول‏های نمکی، مایعات و گازهای خورنده دارند. این مقاومت با افزایش غلظت برخی از مواد شیمیایی خاص یا دما تغییر می‏کند. مثلا لوله ‏های پلی ‏اتیلن در برابر اسید سولفوریک ۷۰ درصد در دمای ۲۳ درجه سانتیگراد مقاومت خوبی دارند ولی جهت انتقال اسیدسولفوریک ۹۵ درصد مناسب نمی ‏باشند. به عنوان مثالی دیگر برخی از لوله ‏های پلی ‏اتیلن که برای انتقال گازهای حاوی اکسیدهای نیتروژن در دمای ۲۳ درجه مناسب می ‏باشند نباید برای انتقال این گازها در دمای ۵۰ درجه مورد استفاده قرار گیرند.

 • صافی جداره‏ ی داخلی

یکی از ویژگی های بارز لوله های پلاستیکی جداره‏ های داخلی فوق‏ العاده صاف آنهاست که باعث جلوگیری از تجمع هر نوع رسوب بر روی دیواره داخلیشان می شود.

 • خواص حرارتی

قابلیت هدایت حرارتی لوله‏ های پلاستیکی نسبت به لوله ‏های فلزی پائین‏تر است بنابراین اتلاف یا جذب حرارتی کمتری دارند که جهت استفاده در سیستم‏های فاضلاب ویژگی مفیدی محسوب می شود. با این حال ضریب انبساط حرارتی لوله ‏های پلاستیکی بالا بوده و بایستی در هنگام طراحی مدنظر قرار گیرد. برای مثال ضریب انبساط حرارتی P.V.C پنج برابر فولاد است. به همین علت تعداد بست‏ها و نگه‏دارنده ‏های مورد نیاز جهت نصب لوله‎‏های پلاستیکی در مقایسه با لوله‏ های فلزی به مراتب بیشتر بوده و در فواصل کمتری نسبتبه یکدیگر باید نصب گردند.

 • خواص الکتریکی

پلاستیک‏ها هادی جریان الکتریسیته نیستند و دچار خوردگی‏های گالوانیکی و الکتروشیمیایی نمی شوند.

 • چگالی

لوله‏ های پلاستیکی بسیار سبک‏تر از لوله‏ های فولادی، آزبستی، بتنی و سیمانی هستند. بنابراین هزینه حمل و نقل و نصب آن‏ها به مراتب کمتر می شود

 • خواص مکانیکی لوله های پلاستیکی

پلاستیک‏ها مقاومت مکانیکی فلزات را ندارند اما قابلیت انعطاف پذیری بالاتری دارند. مقاومت پلاستیک‏ها در برابر نیروهای کششی بسیار بالاست و با افزایش درجه حرارت مقاومت مکانیکی کاهش و مقاومت در برابر ضربه بیشتر می‏گردد. قابلیت اشتعال لوله‏ های پلاستیکی بسته به جنس کاملا متفاوت می باشد. در اغلب موارد آتش باعث تجزیه شیمیایی آنها شده و محصولات حاصل از احتراق باعث گسترش و افزایش حجم آتش می‏ شوند.

 • رده‏ بندی لوله‏ های پلاستیکی از نظرتحمل فشار

به جز لوله ‏های مورد استفاده در فاضلاب و سیستم‏های تخلیه تمام لوله ‏های پلاستیکی از نظر تحمل فشار رده ‏بندی شده ‏اند. بطور کلی سه روش استاندارد برایرده‏بندی لوله‏های پلاستیکی از نظر تحمل فشار موجود است که عبارتند از:

۱- عدد اسکجول (schedule number):
که از رابطه P/S)×1000) قابل محاسبه است که در آن (P) فشار سیستم (سرویس) مورد نظر و (S) حد مجاز تنش (allowable stress) است.
۲- نسبت ابعادی استاندارد (SDR):
SDR که مخفف (Standard dimension Ratio) است از تقسیم قطر خارجی لوله به ضخامت آن قابل محاسبه است.
۳- رده‏ بندی عددی برای سطح فشار قابل تحمل:
در این روش برای هر لوله فشار قابل تحمل به صورت عددی مشخص می‏گردد. برای مثال معمول‏ترین رده‏ های فشاری لوله‏ های پلاستیکی عبارتند از ۵۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۶۰، ۲۰۰ و ۳۱۵ psi. برخی اوقات نیز برای رده‏ بندی فشاری از کدهای چهار رقمی و یک پیشوند الفبایی که نشان دهنده نوع پلیمر است، استفاده می‏گردد. رقم اول و دوم این کد چهار رقمی به ترتیب نشانگر نوع و پایه رزین و رقم سوم و چهارم میزان فشار لازم جهت تست هیدرواستاتیکی لوله را به صورت تقسیم شده بر ۱۰۰ و برحسب Psi بیان می‏دارند.

کاربرد لوله‏ های پلاستیکی

از لوله ‏های پلاستیکی جهت سیستم‏های فاضلاب، آب‏رسانی، آبیاری، توزیع آب، باغبانی، تصفیه خانه ‏های فاضلاب، صنایع غذایی،کارخانجات داروسازی، صنایع نفت و گاز استفاده می شود.

پلیمرهای مصرفی جهت ساخت و تولید لوله‏ های پلاستیکی

• پلی وینیل کلراید (PVC)
• پلی وینیل کلرایدکلره (CPVC)
• پلی اتیلن (PE)
• پلی پروپیلن (PP)
• اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)
• پلاستیک‏های مقاوم شده با الیاف شیشه‏ای (GRP).

لوله ‏های P.V.C:

PVC یکی از پرکاربردترین انواع پلاستیک‏ها در صنعت است. یکی از ویژگی‏های PVC آن است که آتش را بر روی لوله پخش نمی ‏کند بلکه فقط همان نقطه ‏ای که در آتش قرار گرفته سوخته و از بین می‎رود.
معایب لوله ‏های PVC تردی و ترک خوردن در درجه حرارت‏های صفر و زیر صفر، افت کیفیت در برابر تابش بیش از حد آفتاب با اشعه ‏ماوراء بنفش و غیر قابل استفاده بودن جهت انتقال آبگرم می باشد.

لوله‏ های C.P.V.C

نسبت به لوله‏ های PVC قادر به تحمل درجه حرارت‏های بالاتر هستند و از آن‏ها برای رفت و برگشت آبگرم در سیستم‏‏های حرارتی می‏توان استفاده نمود. از مزایای لوله های CPVC مقاومت در برابر عبور اکسیژن و مقاومت در برابر اشتعال می باشد. همچنین حد تحمل فشار و تنش‏های کششی نیز درلوله ‏های CPVC نسبت به لوله ‏های PVC، PP، PEX و PB بالاتر است.
از معایب لوله ‏های CPVC مقاومت کم در برابر حشره ‏کش‏ها، قارچ‏ کش‏ها و داروهای ضد موریانه ، ترک خوردن در مجاورت برخی از روغن‏های تبرید می باشد.

لوله‏ های پلی‏ اتیلنی (PE)

پلی اتیلن از استحکام و مقاومت به ضربه خوبی برخوردار است. یکی از انواع شناخته شده لوله ‏های پلی ‏اتیلنی لوله PEX یا همان لوله پلی‏ اتیلنی مشبک (Cross Linked Polyethylene) می‏‏باشدکه درجه حرارت‏های بالا و فشارهای نسبتاً بالا تا (100 Psig) را تحمل می‏کند و امروزه جهت سیستم‏های گرمایش از کف استفاده می‏شود.

لوله ‏های اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

اکریلونیتریل بوتادین استایرن همانند شیشه شفاف و دارای سختی بالایی است. لوله‏ های ساخته شده از ABS دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت می‏باشند و فشارهای نسبتاً بالا را نیز تحمل می‏کنند. از دیگر کاربردهای ABS می‏توان به ساخت انواع تلق‏های صنعتی به عنوان سطوح چراغ‏ها، ساعت‏ها و … اشاره نمود.
ABS دارای مقاومت بالایی در برابر خزش و ترک‏ خوردگی‏های تنشی بوده و همچنین از مقاومت فوق‏ العاده‏ای در برابر ضربه برخوردار می‏باشد طوریکه این ویژگی را حتی تا درجه حرارت منفی ۴۰ درجه سانتیگراد حفظ می‏نماید. مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر سایش این نوع پلیمربسیار عالی است. ABS به آرامی می‏سوزد، اما محصولات احتراق آن مونواکسیدکربن،دی‏اکسیدکربن و اکسیدهای نیتروژن می‏باشند. استنشاق بخارات آن می‏تواند خطرناک بودهو گرد و پودر ناشی از سنگ‏زدن و ماشین‏کاری این پلیمر می‏تواند باعث ایجاد حساسیت والتهاب در پوست و چشم‏ها گردد.

لوله ‏های GRP

این نوع لوله ها با الیاف شیشه ‏ای تقویت شده تا مقاومت استاتیکی لوله در برابر فشار را افزایش دهند و از قیمت بالایی برخوردارند.

خرید لوله ساختمانی

اولین نکته که درباره قیمت لوله کشی ساختمان باید دانست، این است که میزان قیمت بر اساس چه فاکتورهایی تعیین می شود. قیمت لوله کشی ساختمان بر اساس حجم کار و نوع کار بدست می‌آید. برای اینکه در کنار حجم کار ممکن است که بعضی از لوله کشی‌ها نیازمند کندن زمین و یا دیوار باشد و بعضی‌ها هم به صورت رو کار انجام شده اند که به راحتی قابل تعمیر و انجام اند. همین طور به علت این که در شرایط فعلی در کشور که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد قیمت ها می‌تواند به صورت متناوب باشد و مدام تغییر پیدا کنند. افراد مختلف با تجربه ها و مهارت‌های مختلف قیمت‌های مختلفی را برای انجام دادن کار لوله کشی در نظر می‌گیرند.

بر همین اساس قیمت از پیش تعیین شده ای برای انجام کارهای لوله کشی وجود ندارد و برای دستیابی به قیمت درست و دقیق بهتر است که با افراد تماس گرفته شود تا با توضیح دادن کار به آن ها، بتوان مقدار تقریبی‌ای را برای کار مشخص کرد.

در پروژه‌های بزرگتر مانند لوله‌ کشی تمام ساختمان، حتما باید یک متخصص از ساختمان بازدیدی انجام دهد تا بتواند قیمت درست را اعلام کند.

در زیر گزینه‌های دیگری که بر روی قیمت می‌توانند تاثیر گذار باشند را می‌بینید.

 • ترکیدگی‌های پنهانی: این مسئله زمانی پیش می‌آید که لوله کش در هنگام انجام تعمیرات قسمت‌های دیگر متوجه این مشکل شود و یا اینکه نیاز باشد به جز تعیین قسمت خرابی میزان عمق و میزان خرابی نیز تخمین زده شود. در این صورت بهتر است که برای تعیین قیمت نهایی به لوله کش این اجازه داده شود که با کندن زمین و تعیین کردن میزان خرابی قیمت دقیق را اعلام بکند.
 • سابقه لوله کشی ساختمان: اگر مسیر لوله کشی خالی باشد و تا به حال در داخل آن لوله گذاشته نشده باشد، میزان قیمت متفاوتی نسبت به زمانی دارد که نیاز باشد لوله‌ها برداشته و از اول گذاشته شوند و یا مسیر لوله‌ها عوض شوند. همین طور نوساز بودن یا بازسازی شده بودن لوله‌ها در گذشته حائز اهمیت است.
 • تجربه و تخصص لوله کش: این مورد یکی از مهمترین قسمت‌ها می‌تواند باشد، به این دلیل که هر چه میزان تجربه و مهارت لوله کش بالاتر باشد میزان قیمت گذاری ای که می‌کند درست تر و قابل قبول تر است، به دلیل اینکه می‌تواند مطمئن بود که این فرد درست ترین قیمت‌ها را جدا از با سابقه بودن خود ارائه می‌دهد.
 • انصاف: انصاف نه تنها به معنی قیمت درست است بلکه باید با خودش کیفیت نیز داشته باشد. این دو در کنار هم می‌توانند هم برای متخصص و هم برای مشتری احساس خوبی را ایجاد کنند. بهتر است که در مورد میزان ماندگاری و کیفیت محصولات در همان ابتدا از لوله کش سوال شود و همین طور درخواست ضمانت از او شود تا در صورت مغایرت حرف‌های او با کار انجام شده، بتوان به راحتی طلب خود را از او بکنید.

قیمت لوله های ساختمانی

در خرید و فروش لوله‌های ساختمانی باید به مواد اولیه استفاده شده در ساخت لوله توجه کرد که مواد خوب و استانداردی باشد و از طرفی پروسه ساخت لوله و اتصالات هم تحت نظارت واحد کنترل کیفیت باشد و محصولات تولیدی براساس استاندارد‌ها باشد. بنابراین قیمت لوله به کیفیت آن‌ها وابسته است. در واقع هرچه مواد اولیه باکیفیت تر و پروسه زمان برتری برای تولید مصرف شده باشد، قیمت لوله و اتصالات هم طبیعتاً بیشتر خواهد شد و البته دوام بالاتری هم به همراه خواهد داشت.

در خرید و فروش لوله ساختمانی به گارانتی آن، برند و خوشنام بودن آن توجه کنید. هرچند که در ایران به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد، با انتخاب‌های محدودی رو به رو هستید در کنار تمام این موارد نکته مهم دیگر که در قیمت لوله ساختمانی اثرگذار است، نوع و مدل مدنظر شما با توجه به کاربردی است که در ذهن دارید. متراژ لوله و تعداد اتصالات مورد نیاز هم نکته مهم بعدی که در خرید لوله و اتصالات باید در نظر داشته باشید. زیرا به صورت مستقیم بر روی قیمت تمام شده، اثر می گذارد.

قیمت لوله ساختمانی ثابت نیست که خود این موضوع متأثر از نوسانات بازار و قیمت مواد اولیه است، ممکن است در هنگام بررسی قیمت لوله ساختمانی تصور کنید قیمت ارزان قیمت مناسب‌تری است اما اینگونه نیست، ممکن است در ساخت لوله و اتصالات ارزان از مواد مرغوبی استفاده نشده باشد.

با این تفاسیر نمی توان نرخ ثابت و مشخصی برای خرید اینگونه  تجهیزات در نظر گرفت و با مطرح کردن تمام این فاکتورها در هنگام خرید تنها می توان به قیمت نهایی رسید.

خرید لوله ساختمانی

قیمت لوله ساختمانی پلیمری با توجه به نوسانات قیمت بازار متغیر است. جهت اطلاع از قیمت فروش لوله ساختمانی پلیمری با شماره 02177893814 تماس بگیرید.

سوالات متداول

این لوله‌ها بیشتر برای لوله‌کشی شوفاژ و پکیج مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که احتمال خوردگی و ترک لوله‌های فلزی در اثر فشار بالای آب گرم و سرد وجود داره.

لوله‌های پلاستیکی که در تاسیسات آب و فاضلاب بکار برده می‌شوند عبارتند از :

لوله‌های پلاستیکی پی وی سی (PVC – مخفف پلی و نیل کلراید)

لوله‌های پلاستیکی (PE مخفف پلی اتیلن)

لوله‌های پلاستیک ABS (مخفف اکریلونیتریل ، بوتادین و استیرن)

لوله‌های پلاستیک PP (مخفف پلی پروپلین)

لوله‌های پلاستیکی CPVC (مخفف کلرینیتد پلی و نیل کلراید)

لوله‌های پلاستیکی PB (مخفف پلی بوتیلن)

 1. لوله کشی آب گرم و سرد
 2. لوله کشی شوفاژ و پکیج
 3. لوله کشی فاضلاب
 4. لوله کشی گاز

لوله‌های پنج لایه PEX-AL-PEX  یکی از بهترین انتخاب‌ها برای لوله‌کشی این ساختمان‌هاست که از مهم‌ترین مزایای آن میتوان به مقاومت مکانیکی بالا، شکل پذیری آسان، طول زیاد کلاف، تولید ضایعات بسیار کم، کاهش قابل توجه میزان مصرف اتصالات، نصب آسان و سریع، عمرمفید طولانی، صرفه جوئی در هزینه‌ها و عدم نفوذ اکسیژن و اکسیده شدن تاسیسات اشاره کرد.

4 پاسخ
  • مهسا
   مهسا گفته:

   سلام دوست عزیز.
   نحوه محاسبه قیمت لوله ساختمانی به متراژ کار، نوع اجرا لوله کشی (زیرسقفی، کف خواب و روی کار) جنس و سایز لوله پلیمری، پیچیدگی کار (در کارهای خیلی کوچک)، نوع ساختمان (مسکونی، تجاری، بیمارستان و غیره)، منطقه شهری و موارد دیگر به چند روش محاسبه می گردد.

   پاسخ
 1. afsar khodapanah
  afsar khodapanah گفته:

  سلام و درود.
  بفرمایید کدام جنس لوله ساختمانی پلیمری برای مصرف فاضلابی مناسب تر میباشد؟

  پاسخ
  • مهسا
   مهسا گفته:

   سلام.
   اگر به دنبال باکیفیت‌ترین لوله فاضلاب برای ساختمان خود هستید، پیشنهاد ما استفاده از لوله های پوش فیت است. این نوع از لوله ها جزو جدیدترین سیستم های لوله کشی ساختمان هستند که اولین بار توسط انگلیسی ها طراحی و ساخته شده است.
   استفاده از لوله های پوش فیت در ایران به سال 1383 برمی گردد. پس از آن، کاربرد این لوله ها در ساختمان سازی ایران گسترش پیدا کرده است.برای ساخت لوله های پوش فیت از پلیمرهای پلی پروپیلن استفاده می شود. به همین دلیل، استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار بالاتری نسبت به لوله های فاضلاب مرسوم از خود نشان می دهد.
   از دیگر ویژگی های منحصربفرد لوله های پوش فیت می توان به سرعت بسیار بالای نصب اشاره کرد. این لوله ها طوری طراحی شده اند که برای اتصال هیچگونه نیازی به حرارت و چسب نداشته و می توان به راحتی آن ها را به هم متصل کرد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *