خرید لوله فاضلابی

یکی از لوله‌های پر استفاده برای فاضلاب لوله کاروگیت است که با نام‌های دیگر پلی اتیلن فاضلابی، لوله پلی اتیلن دوجداره، لوله فاضلابی شیار دار و لوله آکاردئونی فاضلاب نیز شناخته می‌شود. این لوله‌ها از بیرون دارای شیارهایی در سرتاسر لوله هستند ولی از داخل لوله‌ها صیقل داده شده اند تا صاف باشند که جریان آب به راحتی داخل آن حرکت کند. رنگ داخلی آن زرد و رنگ خارجی آن سیاه است.

خرید و فروش لوله فاضلابی

لوله فاضلابی

 لوله فاضلابی‌

داخل لوله پلی اتیلن فاضلابی به صورت زبر ساخته شده است. این زبری قسمت داخلی کمک می‌کند که مواد فاضلابی جامد که در داخل لوله جریان دارند، باعث رسوب گذاری نشوند و مسیر لوله بسته نشود.

لوله کاروگیت با اسم‌هایی همچون لوله پلی اتیلن فاضلابی، لوله پلی اتیلن دوجداره، لوله فاضلابی شیاردار، لوله آکاردئونی فاضلاب و در بین عوام لوله کالوگیت یکی از انواع لوله‌های پلی اتیلنی و یا پلی پروپیلنی است با ظاهری شیاردار یا کنگره‌دار و سطح داخلی صیقلی و صاف که در سایزهای 110 میلیمتر تا 4000 میلیمتر تولید و به‌منظور جمع‌آوری و انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ بیرون لوله کاروگیت سیاه رنگ و رنگ داخلی آن زرد و یا آبی رنگ است.

تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی

هدف از تولید لوله کاروگیت افزایش مقاومت مکانیکی ، استاتیکی و سفتی حلقوی (Ring Stiffness) و در مقابل کاهش زبری نسبی درون لوله فاضلاب می‌باشد. با توجه به اینکه جریان فاضلاب حاوی مواد جامد می‌باشد، کاهش زبری نسبی لوله کاروگیت باعث کاهش رسوب‌گذاری جریان فاضلاب می‌گردد که این امر به نوبه خود منجر به کاهش خطرگرفتگی و هزینه‌های نگهداری شبکه جمع‌آوری فاضلاب می‌گردد .

لوله فاضلاب دوجداره قابلیت تحمل فشارهای داخلی را نداشته (حداکثر 1.5 بار) و به عنوان یک کانال زیرزمینی استفاده می‌شوند که برای شبکه‌های ثقلی طراحی شده است. سطح بیرونی آن حلقه به حلقه می‌باشد. لوله دوجداره پلی اتیلنی کاروگیت‌دار دارای استحکام زیادی بوده و تمام فشارهای زیرسطحی و بارهای مرده و زنده وارده از سطح و زیر لاستیک ماشین‌های در حال تردد را تحمل می‌کند .

لوله پلیکا و لوله کاروگیت هر دو بعنوان لوله‌های فاضلابی شناخته می‌شوند تفاوت اصلی آنها در این است که لوله پلیکا به‌منظور انتقال فاضلاب درون ساختمان و در مواردی نادر بیرون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر عکس لوله‌های دوجداره کاروگیتی برای جمع آوری و انتقال فاضلاب درون محوطه استفاده می‌شود و در مواردی نادر درون ساختمان کاربرد دارند.

لوله پلیکا و لوله کاروگیت

لوله‌های پلیکا و کاروگیت هر دو برای انتقال مواد فاضلابی استفاده می‌شود اما در مکان استفاده تفاوت‌هایی وجود دارد. لوله پلیکا در ساختمان ها که حجم کمتری از مواد نیازمند انتقال است استفاده می‌شود. لوله کاروگیت برای انتقال فاضلاب مکان های بزرگتر و صنعتی (درون محوطه ای) استفاده می‌شود.

لوله PVC یکی از معروف‌ترین لوله‌های فاضلابی موجود در بازار هستند که در سال ۱۹۸۰ به جمع لوله‌های فاضلابی اضافه شدند. این لوله ها در طی مدت زمان کوتاهی توانستند در ساختمان‌های تجاری و مسکونی جای خود را پیدا کنند و بسیار محبوب شوند.

پیش از اینکه این لوله‌ها وارد بازار شوند، اغلب از لوله‌های فلزی، گالوانیزه و… برای فاضلاب‌ها استفاده می‌شد که دارای نقاط ضعف فراوانی بودند. با اینکه نمی‌توان لوله اتصالات فاضلاب PVC را بدون عیب و نقص دانست، اما می‌توان گفت که این لوله‌ها توانسته‌اند بسیاری از معایب لوله‌های قدیمی را پوشش دهند و فروش فوق‌العاده‌ای در بازار داشته باشند.

این لوله‌ها عموما در رنگ سفید در بازار موجود هستند و سایزهای متفاوتی از آن‌ها وجود دارد. این تنوع در نوع اتصالات و سایز لوله‌های پی وی سی باعث می‌شود برای اکثر لوله کشی‌ها و به خصوص لوله‌کشی‌های فاضلاب منازل از آن‌ها استفاده شود.

اندازه لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن در اندازه های مختلف تولید می‌شوند که در زیر می‌توانید آن ها را ببینید.

  • 50  میلی‌متر با ضخامت 2
  • 63  میلی‌متر با ضخامت 2/9
  • 75 میلی‌متر با ضخامت 2/9
  • 90 میلی‌متر با ضخامت 3/5
  • 100 میلی‌متر با ضخامت 4/2
  • 125 میلی‌متر با ضخامت  4/8
  • 160 میلی‌متر  با ضخامت 6/2

البته لازم به ذکر است که بنا به درخواست می‌توان لوله‌ها را در اندازه‌های دیگر نیز تولید کرد.

ویژگی‌های لوله‌های فاضلابی (کاروگیت)

لوله‌های فاضلابی با نام دیگر کاروگیت نیز شناخته می‌شوند. این نوع لوله ها مقداری از لوله‌های معمولی متفاوت تر در ساختار هستند تا بتوانند در کاری که باید انجام دهند به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

 • ساخته شده از پلاستیک با کیفیت تر نسبت به بقیه لوله‌های پلاستیکی که مزایای متفاوتی را به این لوله می‌دهد.
 • به خاطر کیفیت بالاتری که در مواد استفاده شده در آن وجود دارد طول عمر این لوله‌ها به راحتی به بالای 50 سال می‌رسد. در صورت نگهداری درست می‌توان از آن‌ها به مدت 100 سال و حتی بیشتر استفاده کرد.
 • داخل آن، برعکس قسمت بیرونی، صاف ساخته شده است تا مایعات به راحتی در داخل آن جریان پیدا کنند. این امر باعث می‌شود که در هزینه‌ها به علت مصرف لوله با قطر کمتر صرفه جویی شود.
 • به علت صیقلی بودن داخل لوله، هیچ گونه رسوبی نمی‌تواند در آن باقی بماند و از بسته شدن راه مایعات جلوگیری می‌شود.
 • انعطاف پذیری و چکش خواری این کمک را می‌کند که لوله به شکل دلخواه در بیاید و در هر تغییر کوچکی در مسیر نیاز به اتصال نباشد.
 • وزن بسیار سبک تر نسبت به لوله‌های دیگر که حمل و نقل آن را آسان تر می‌کند.
 • قابلیت جوش زدن آن باعث نصب بسیار راحت آن می‌شود.
 • قابل ساخت در قطرهای مختلف
 • به علت داشتن ساختار غیر قابل مصرف از حمله جوندگان و جانوران مختلف در امان می‌ماند.
 • دارای مقاوت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 • قابل اتصال به لوله‌های دیگر
 • تعمیر و نگهداری آسان

قیمت لوله فاضلابی

یکی از ویژگی هایی که فروشگاه‌های آنلاین به وجود آورده اند، کوتاه کردن دست واسطه‌ها است. با این اقدام بسیار مهم، نه تنها می‌توانید خریدهای خود را مطمئن تر نسبت به هزینه ای که می‌پردازید ( قیمت لوله فاضلابی پایین تر) انجام دهید بلکه از ابتدا تا انتها، خود شرکت تولید کننده با شما همراه است و حتی بعد از انجام خرید نیز، دسترسی قطع نشده و در هر زمان که نیازمند ارتباط باشد به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

قیمت لوله فاضلابی با توجه به ورود لوله اتصالات پلیمری با حد زیادی نسبت به لوله کشی‌های فلزی متعادل گشته است . این مساله هم در خرید و قیمت لوله اتصالات و هم در اجرای لوله‌کشی ساختمان خود را نمایان کرده است.در ارتباط با قیمت لوله فاضلابی پلی اتیلن فاکتورهایی از قبیل قیمت مواد اولیه پلی اتیلن، دستمزد نیروی کارگر، میزان کارکرد کارخانه و هزینه‌های جاری بستگی دارد.

اجرای شبکه فاضلاب اصلی و فرعی با لوله پلی اتیلن دو جداره

با توجه به اینکه صنعت ساخت لوله های پلی اتیلن دوجداره (کاروگیت) در ایران جا افتاده و اکثر مواد اولیه تولید ایران می باشد ، مزیتهای فنی این لوله ها موجب گردیده اکثر شبکه های فاضلاب ساخته شده و در حال احداث به وسیله این نوع لوله در کشور انجام می گردد و استاندارد های ساخت، انبار داری و اجرای آن توسط موسسه استاندارد کشور و سازمان برنامه تهیه و منتشر گردید است.اگر چه لوله‌های پلی اتیلنی کاربردهای فراوان و بیشماری دارند ، اما بیشترین کاربرد لوله کاروگیت جهت مدیریت جریان ثقلی آب (پساب) می‎باشد . نمونه‌هایی از موارد استفاده این سیستم عبارتند از:

 • فاضلاب سریع السیر
 • فاضلال زیر سطحی
 • فاضلاب بهداشتی
 • زهکشی آب باران

سیستم‌های مدیریت فاضلاب‌های سطحی خروجی / درجریان

لوله دوجداره کاروگیت و اتصالات کاروگیت پلی‌اتیلن در اجرای پروژه‌های بزرگ فاضلاب شهری و صنعتی می‌تواند با توجه به مزایای بیشمار لوله و اتصالات پلی‌اتیلن ، هزینه اجرای چنین پروژه‌هائی را کاهش دهد. مزایا لوله و اتصالات پلی‌ا‌تیلن بشرح ذیل می باشد :

1. مقاومت بالا در برابر خوردگي
2.محدوده دمای کاری وسیع

3. انعطاف‌پذيري،امکان بارگيری و نصب سهل‌تر به دليل قابليت انعطاف بالای لوله‌های پلی اتیلن
4.اتصالات مناسب با آب‌بندی کامل

5.مقاومت جوش برابر و حتي بيشتر از لوله به دليل همگن بودن جوش و لوله

6.رفتار هیدرولیکی مناسب‌تر

7. مقاومت بالا در برابر سایش
8.وزن سبک و امکان جابجایی راحت‌تر

9.هزینه پائین انتقال و نصب

لوله های کاروگیت بدلیل طراحی آنها دارای مقاومت حلقوی مناسب جهت اعمال بارهای وارده در زیر زمین با حداقل شیب و کمترین وزن ممکن که سبب کاهش قیمت لوله و نهایتاً هزینه کمتر، انتقال سیال را بعهده دارند. پلی اتیلن دارای خواص لازمه و طول عمر بالا و تامین خواسته های بشر در انتقال فاضلاب که کمترین خوردگی توسط گازها و اسیدهای فاضلابی را شامل میگردد را دارد. عموماً لوله های پلی اتیلن کاروگیت با اندازه قطر داخلی شناخته میشوند. تنوع تولید این لوله ها ( لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت ) با اتصالات مربوطه، بخش عمده ای از انتقال فاضلاب را در کشور بعهده دارد.

مشخصات فنی لوله های دو جداره کاروگیت

لوله‌های دوجداره کاروگیت از دو لایه خارجی و داخلی از نوع پلی اتیلن تشکیل شده‌اند باید از گونه پلی اتیلن با جریان mfi یکسان و گونه‌های مناسب Pipe Grade و از نوع مواد PE 80 باشد. داخل لوله‌های کاروگیت باید کاملا صاف و دارای پوشش باشد و همچنین دارای ضخامت کافی برای استفاده از سیستم تحت فشار (حداکثر نیم بار ) را برخوردار باشد. سطح داخلی لوله‌های کاروگیت دارای زبری پایین و بسیار صاف می‌باشد،لوله‌ها بصورت کوپلر سرخود و با آب‌بندی کامل با استفاده از واشرهای آب بندی انجام می گردد.

اجرا و نصب مناسب لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن

نصب لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت از اهمیت بالایی برخوردار است , با در نظر گرفتن عالی بودن کیفیت لوله‌های کاروگیت اگر نصب لوله‌ها به درستی و طبق استاندارد انجام نپذیرد خط لوله به درستی کار نکرده و به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد.

روش حمل و شیوه انبارش و نگهداری در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است. کنترل ابعادی مناسب در مورد حفاری کانال، لوله گذاری و اتصال لوله‌ها در مورد موفقیت پروژه نقش بسزایی را اعمال می‌کنند. انتخاب و فشرده‌سازی درست خاک بسیار مهم است و بر عملکرد ساختاری هم لوله هم خاک حکمفرمایی می‌کند. فشار ثابت مورد نیاز در اطراف لوله کاروگیت و در واقع حمایت یکنواخت لوله بدون تمرین مناسب حاصل نمی‌شود.

الف: ترانشه‌های لوله‌های کاروگیت :
عرض ترانشه طبق استاندارد‌ها نبایستی از آنچه که برای متراکم کردن و خاک‌ریزی دو طرف لوله مورد نیاز است بیشتر باشد در واقع عرض ترانشه بستگی به مصالح خاکریزی ، روش تراکم و قطر لوله خواهد داشت . عرض متداول برای لوله‌های به قطر 250 الی 600 میلیمتر دو برابر قطر خارجی و لوله‌های 700 الی 900 میلیمتر معمولا مساوی قطر خارجی به اضافه 0.6 متر می باشد و برای لوله‌های بالای 1000 میلیمتر به بالا، عرض ترانشه مساوی قطر خارجی به اضافه یک متر است . عرض ترانشه می‌تواند بر حسب نوع مصالح خاکریزی و روش تراکم تغییر نماید.

برای مواقعی دو یا بیشتر لوله کاروگیت در کنار هم قرار می‌گیرند فاصله بین لوله‌ها بر اساس جدول ذیل تغییر می‌کند :

فاصله لوله کاروگیت از تاسیسات زیرزمینی :

در لوله گذاری موازی یا متقاطع با رساناها یا کابلها که منتشر کننده‌ی گرما هستند، لوله‌های پلی اتیلن باید از طریق فاصله‌ی کافی، محافظت مناسب در برابر گرما یا سایر اقدامات مقتضی محافظت گردند.

فاصله لوله کاروگیت تا رساناها و کابلها تا محدوده‌ی 1kv :

هنگامیکه لوله‌ها در گودال‌های باز بدون اقدامات محافظتی خاص هستند، در نقاط تقاطع حداقل فاصله باید به به اندازه‌ی0.1m حفظ شود. در لوله‌گذاری‌های موازی حداقل فاصله بسته به نصف قطر اسمی لوله‌ی بزرگتر و در صورت امکان بیشتر از 0.2m بدون اقدامات محافظتی خاص باید رعایت شود.

ب- زیرسازی برای لوله‌های کاروگیت :

زیر سازی قسمتی از مجموعه خاکریزی است که مستقیما روی فونداسیون بنا می‌شود در واقع مسیر سازی باید به اندازه‌ای باشد که تکیه گاه محکمی برای لوله ایجاد نماید و گرید لوله را حفظ نماید .

ج- ماهیچه سازی:

محدوده گرده لوله در مجموعه خاکریزی ، بیشترین مقاومت در مقابل بار حاصل از خاک و ترافیک را فراهم می‌نماید . مصالح خاکریز باید به صورت لایه لایه یا مرحله‌ای و بطور یکنواخت در طرفین لوله قرار گیرد و مصالح باید به زیر لوله رانده شود تا فواصل خالی پر شوند در صورتیکه نیاز به تراکم سازی باشد بایستی این کار به صورتی انجام گیرد که مسیر لوله عوض نشود و از قرار گرفتن دستگاه تراکم روی لوله به صورت مستقیم جلوگیری بعمل‌آید . خاکریزی تا خط مرکزی لوله ادامه پیدا می‌کند تا محدوده ماهیچه سازی دور لوله کامل شود.

ح- خاکریز اولیه:

– لوله‌های تحویل گرفته شده کنترل شود

– جزئیات تولید کنترل شود

– صدمات ناشی از حمل و نقل و انبارش مورد توجه قرار گیرد

– صحت ابعادی بررسی شود

– اتصالات لوله‌ها باید بدون ایجاد تنش اضافی در محل اتصال انجام گیرد

خاکریز اولیه بارهای وارد شده رادر محدوده گرده لوله تقسیم می‌کند این بخش از تاج لوله تا خط مرکزی لوله حداقل 0.15 متر فاصله دارد .

د- خاکریزی نهایی:

خاکریزی نهایی از لایه خاکریزی اولیه تا سطح زمین امتداد دارد این خاکریزی مستقیما تکیه گاهی بر اساس لوله محسوب نمی‌شود . ولی نقش مهمی در توزیع بار روی لوله ایفاء می‌کند در محل‌های پر رفت و آمد ارتفاع کلی خاکریزی اولیه و نهایی باید حداقل 0.3 متر باشد.
مواد مورد استفاده در خاکریزی ترانشه برای لوله‌های پلی‌اتیلن لازم نیست از یک گرید خاص باشد و امکان استفاده از مواد حفاری شده که برای یک تراکم معمولی مناسب می‌باشد وجود دارد. به عنوان مثال مخلوط شن و ماسه با حداکثر اندازه‌ی دانه‌های 20mm برای پر کردن تا ارتفاع 300mm بالای لوله مناسب می‌باشد.

به طور کلی حداقل عمق برای پوشش لوله‌های پلی‌اتیلن به شرح زیر می‌باشد :

500mm برای محل عاری از اعمال بار
600mm برای محل تحت بار وسایل نقلیه سبک
800mm برای محل تحت بار وسایل نقلیه سنگین
اجرای نقب با لوله های کارو گیت
در محل هایی که امکان حفر ترانشه نبوده مثلاً مسیر قنات یا جوي آب با مسیر لوله تداخل داشته باشد و یا خاك مسیر سست بوده و امکان ریزش در مسیر طولانی باشد، بدون اینکه خاك سطح زمین طبیعی را بردارند از زیر زمین مسیر را باز نموده که نقب می گویند.

ابعاد نقب نیز به نوع و قطر لوله بستگی دارد که در جدول زیر آمده است :

ابعاد نقب
بسترسازی و خاکریزی در لوله گذاری با لوله کاروگیت در روش نقبی :
در صورتیکه لوله گذاري به صورت نقب صورت گیرد، عرض و ارتفاع نقب طبق نقشه و بر اساس قطر لوله عبوري از نقب تعیین می گردد. بستر نقب بر حسب قطر لوله 10 الی 15 سانتیمتر با ماسه نرم پر و متراکم می گردد و سپس در صورتیکه لوله کارگذاري شده بتنی باشد قسمت تاج نقب با بتن و یا شفته آهک پر می گردد و در صورتی که لوله کارگذاري شده پلی اتیلنی باشد؛ قسمت تاج نقب تا 30 سانتیمتر بالاي لوله با خاك غرقاب شده و سپس قسمت انتهایی تاج نقب به وسیله پمپ بتن یا شفته آهک تزریق می گردد.

روش های اتصال لوله کاروگیت

اتصال با کوپلرو واشر جدا : برای حصول اطمینان از آب بندی مناسب باید دقت کافی جهت تمیز بودن واشر وکوپلر اعمال شود. در صورت عدم مراقبت لازم شکل کاروگیت لوله باعث کشیده شدن مواد ترانشه به داخل کوپلر خواهد شد. جهت هر اتصال، دو واشر برای انتهای دو لوله که داخل کوپلر قرار می گیرد مورد نیاز است. واشرها قبل از قرار گرفتن برروی لوله با روان کننده ی مناسب، روانکاری شوند. حصول اطمینان از روانکاری کامل هر دو واشر کوپلر مهم می‌باشد. باید برای جا افتادن کامل انتهای هر دو لوله داخل کوپلر دقت کافی به عمل آید. اگر در جا افتادن واشر مشکلی پدیدار شود معمولا به دلیل عدم روانکاری مناسب واشر وکوپلر می‌باشد. اگر واشر هنگام نصب به طور مناسب روانکاری نشود ممکن است از محل خود خارج شود.

اتصال با کوپلر حرارتی: اتصال با کوپلر حرارتی برای اتصال لوله پلی اتیلن دوجداره ی مورد استفاده در آبیاری، بهداشتی، مجرای فاضلاب و زهکشی، ساختمان،صنایع معدن، کانال کشی ومحافظ کابل در زیر زمین است.این کوپلرها از مواد پلی اولفین شبکه شده با کیفیت مرغوب تولید می شوند. پوشش چسبناک مذاب داغ، آب بندی 100 درصد را فراهم می کند. این روش برای اتصال لوله با قطر بزرگ از نظر عملی ممکن و از نظراقتصادی به صرفه می‌باشد.

به طور خلاصه می‌توان به مزایا و ویژگی های این کوپلر به صورت زیر اشاره کرد:

 • نصب سریع وآسان.
 • مقاومت بالای ضربه وسایش.
 • مناسب برای شرایط خشک و تر زیرزمین.
 • اتصال هم سطح با لوله.
 • امکان ایجاد سازگاری بیش تر در شرایط غیر هم تراز به دلیل خواص الاستومری.
 • امکان استفاده از یک سایز کوپلر برای لولهی با دامنه ی اندازه مختلف به خاطر نسبت جمع شدگی زیاد.
 • مقاومت در برابر گرما، اشعه فرابنفش، ارتعاش، ذرات سنگ وشرایط صنعتی نامساعد.
 • موجود بودن در طول وابعاد مورد نیاز.

اتصال با کوپلروواشر سرخود (ساکت و اسپیگوت):

هنگامیکه از سیستم ساکت واسپیکوت استفاده می شود،اورینگ و ساکت هردو باید با روان کننده ی غیرنفتی ومناسب روان کاری شوند. قسمت نر و مادگی قبل از روان کاری باید برای حصول اطمینان از آب بندی کامل، تمیز شوند.جهت جلوگیری از آسیب دیدن اورینگ استفاده از روان کننده های غیرنفتی مانند مایع ظرفشویی به جای روان کننده های نفتی ( گریس ونظایر آن) صورت پذیرد.

بعضی از مزایای این روش عبارتند از:

 • امکان نصب مستقل از آب وهوا
 • نصب سریع وساده با بازدهی بالا
 • صرفه جویی در زمان (عدم نیاز به جوشکاری وخنک کاری و زمان تلف شده)
 • انجام فرآیند بدون نیاز به تجهیزات خاص
 • قابلیت اعمال فشار بلافاصله پس از نصب
 • تهیه و خرید آسان بدون نیاز به قطعات اضافی

اتصال با جوش اکستروژن:

درجوشکاری اکستروژن لوله و اتصالاتی که باید به هم متصل شوند از طریق بخش های نری ومادگی به هم جوش داده می شوند. بنابرین دربخش انتهایی درلوله با استفاده از دستگاه جوش اکستروژن به هم متصل می شوند.این روش جوشکاری را می‌توان هم از داخل وهم از بیرون انجام داد. این روش برای لوله و منهول های ثقلی مناسب می‌باشد. این جوشکاری باید مطابق با بخش 4 استاندارد DVS2207انجام می گیرد. که در این جا می‌توان به شرح مختصری از نحوه ی کار اشاره داشت.یک دستگاه جوش اکسترودر قابل حمل که با مواد گرانولی تغذیه می شود مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه می‌تواند با نازل های مختلف برای میله های جوش با قطر 10تا تقریبا 25میلیمتر تجهیز شود . ظرفیت برای پلی اتیلن تقریبا 6 الی 8 کیلوگرم در ساعت است.
سرعت جوشکاری به زمان پیش گرمایش مورد نیاز برای گرم نمودن اتصال جوش بستگی دارد. برای پیش گرمایش اتصال جوش در این روش از سشوار صنعتی و برای ایجاد فشار لازم در محل اتصال جهت نفوذ پلیمر مذاب از نمونه چکش های تفلونی استفاده می گردد. اتصال جوش آماده شده بخش به بخش توسط سشوار صنعتی تا دمای ذوب (220درجه سانتی گراد) گرم می شود. مواد ذوب شده در طول قطعه مورد نظر از نازل اکستروژن دستگاه جوش خارج شده ودر محل اتصال جوش قرار می گیرد. فشار جوش توسط ابزار فشار (چکش های تفلونی) اعمال می شود که برای ممانعت از باقی ماندن حباب های هوا این اعمال فشار از یک نقطه و در جهت جوش آغاز می شود.

مزایای این روش می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

خروجی بالا

سبک بودن تجهیزات جوشکاری وحرارتی

طراحی های مقاوم و مناسب تجهیزات جهت استفاده در شرایط کارگاهی.

فاصله ی بین دستگاه اکسترودر و محل جوش بیش از 4متر نباید باشد.

اتصال با کوپلر:

برای حصول اطمینان از آببندی مناسب باید دقت کافی به تمیز بودن واشر و کوپلر اعمال شود. در صورت عدم مراقبت لازم شکل کاروگیتی لوله باعث کشیده شدن مواد ترانشه به داخل کوپلر خواهد شد. توصیه میشود هنگام سوارکردن کوپلر یک ورقه-ی پلاستیکی یا چوبی در زیر اتصال قرار داده شود. برای هر اتصال، دو واشر برای انتهای دو لوله که داخل کوپلر قرار میگیرد مورد نیاز است. واشرها قبل از قرار گرفتن بر روی لوله باید با روان کنندهی مناسب، روانکاری شوند. حصول اطمینان از روانکاری کامل هر دو واشر و کوپلر مهم میباشد. باید برای جا افتادن کامل انتهای هر دو لوله داخل کوپلر دقت کافی به عمل آید. اگر در جا افتادن واشر مشکلی پدیدار شود معمولا به دلیل عدم روانکاری مناسب واشر و کوپلر میباشد. اگر واشر هنگام نصب به طور مناسب روانکاری نشودممکن است از محل خود خارج شود.

اتصال با کوپلر حرارتی:

اتصال با کوپلر حرارتی برای اتصال لوله های پلی اتیلن دوجداره مورد استفاده در آبیاری، بهداشتی، مجرای فاضلاب و زهکشی، ساختمان، صنایع معدن، کانال کشی و محافظ کابل در زیر زمین مناسب است.

این کوپلرها از مواد پلی اولفین شبکهای شده با کیفیت مرغوب تولید میشوند. پوشش چسبناک مذاب داغ، آب بندی 100% را فراهم میکند. این روش برای اتصال لوله های با قطر بزرگ از نظر عملی ممکن و از نظر اقتصادی به صرفه میباشد.

به طور خلاصه مزایا و ویژگیهای این کوپلرها عبارتند از:

نصب سریع و آسان
• مقاومت بالای ضربه و سایش
• مناسب برای شرایط خشک و تر زیر زمین
• اتصال هم سطح با لوله
• امکان ایجاد سازگاری بیشتر در شرایط غیر هم تراز به دلیل خواص الاستومری
• امکان استفاده از یک سایز کوپلر برای لوله هایی با دامنهی اندازهی مختلف به خاطر نسبت جمع شدگی زیاد.
• مقاومت در برابر گرما، اشعهی فرابنفش، ارتعاش، ذرات سنگ و شرایط صنعتی نامساعد.
• موجود بودن در طول و ابعاد مورد نیاز.

قیمت لوله های فاضلابی

خرید لوله فاضلابی می‌تواند امری چالش‌برانگیز باشد، به این دلیل که این کار باید به صورت درست انجام شود تا در آینده مشکلات مختلفی به وجود نیاید. به عنوان مثال کیفیت لوله از عوامل تاثیرگذار است که فرد خریدار باید از آن مطمئن باشد تا در آینده ای نزدیک با خرابی‌های مختلف و مشکلات مشابه روبه‌رو نشود.

در هنگام خرید لوله‌های فاضلابی باید موارد زیادی را مد نظر داشته که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. لوله های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که با شناخت آن ها براساس نیاز پروژه میتوانید اقدام به خرید نمایید.قیمت لوله فاضلابی پلی اتیلن به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله مهم ترین این عوامل می توان به قیمت ماده اولیه تولیدی لوله پلی اتیلن فاضلاب ها اشاره نمود.

هرچه قیمت ماده اولیه افزایش یابد به طبع قیمت این دسته از لوله ها نیز افزایش می یابد. و بر عکس هرچه قیمت ماده اولیه کاهش یابد ، قیمت آنها نیز کاهش می یابد.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت لوله فاضلاب ها می توان به نرخ دلار در بازارهای داخلی و جهانی اشاره نود. قیمت دلار نیز مانند قیمت ماده اولیه رابطه مستقیمی با قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی دارد که با افزایش و کاهش قیمت دلار به ترتیب قیمت لوله‌های فاضلابی نیز افزایش و کاهش می یابد.

کیفیت لوله، برند و کارخانه تولید کننده، داشتن و نداشتن استانداردها، داشتن یا نداشتن ضمانت نامه، سایز لوله و … از عوامل موثر دیگر بر قیمت لوله پلی اتیلن فاضلاب ها به حساب می آیند.

لیست قیمت لوله های فاضلابی چسبی براساس استاندارد ملی(شاخه 6 متری)
کد کالاسایزوزنقیمت شاخهموارد مصرف
311053*635.2003039000B
311063*75
6.2003623200BD
311073*907.5004383000BD
311083/2*1109.8005686800BD
311093/2*12511.2006545300BD
311103/2*16014.5008473000B
311114*1601810518800BD

سوالات متداول

امروزه بیشترین لوله‌های فاضلابی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، لوله‌های فاضلاب پی وی سی و پلی اتیلن هستند. با این حال، به غیر از این لوله‌ها، انواع متفاوت دیگری از لوله‌ها مورد بهره برداری قرار می‌گیرند که جریان آب را با مهارت هدایت می‌کنند.

لوله‌ پلاستیکی دچار زنگ زدگی یا خوردگی نمی‌شوند، از نظر وزنی سبک هستند، برش این لوله‌ها و اتصال آن‌ها آسان است و به جوشکاری نیاز ندارد.لوله‌های فاضلابی پلیمری برای بسیاری از پروژه‌های لوله کشی یک گزینهٔ خوب و کم هزینه محسوب می‌شوند. نصب این لوله‌ها آسان بوده و طیف وسیعی از روش‌های مختلف، مانند گیره‌ها، اتصالات مکانیکی یا جوش حَلال را برای اتصال این لوله‌ها می‌توان به کار برد. این لوله‌ها در فضای باز قابل نصب هستند، اگرچه برای جلوگیری از خرابی ممکن است نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشند.

لوله pvc
لوله upvc (لوله پلیکا)
لوله پلی اتیلن
لوله فاضلاب سایلنت (این لوله ها می توانند از جنس pvc، upvc و… باشند)
لوله های پوشفیت (این لوله ها نیز می توانند از مواد اولیه گوناگونی تولید شوند)

لوله‌های فاضلابی از سایز بالاتر از 160 میلی متر برای فاضلاب شهری ، کانال آب ، و انتقال آب باران کاربرد دارد.

لوله پلی اتیلن فاضلابی 4 بار با فشار کاری 4 اتمسفر از سایز 50 میلی متر (1/5 اینچ) تا 400 میلی متر (16 اینچ) تنها به شکل شاخه های 6 متری و 12 متری (بنا یه سفارش)با مواد PE80 و ضریب ایمنی SF=1/25 تولید می شود.از لوله های پلی اتیلن فاضلابی سایز 50 الی 160 میلی متر تنها در فاضلاب درون ساختمان استفاده می شود.

4 پاسخ
  • مهسا
   مهسا گفته:

   سلام دوست عزیز.
   لوله پوش فیت نسل جدیدی از لوله های فاضلابی است که توانسته نصب و راه اندازی سیستم های فاضلابی را بسیار ساده تر از گذشته کند. لوله فاضلاب پوشفیت یکی از جدیدترین محصولات مورد استفاده در لوله کشی قسمت های مختلف ساختمان می باشد و به خاطر مزایای بسیاری که دارد، توسط بسیاری از ساختمان ساز ها و صاحبین منازل مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه نصب این لوله ها بسیار ساده تر از لوله های معمولی است و از این رو می تواند سرعت نصب را بسیار افزایش دهد. همچنین افرادی که اطلاعات کمی در مورد نصب و راه اندازی سیستم های فاضلابی دارند، می توانند با رعایت یک سری اصول ساده اقدام به نصب این لوله ها کنند. در یک سوی لوله فاضلاب پوشفیت یک سوکت یک طرفه وجود دارد که لوله دوم درون آن قرار می گیرد. این سوکت ها به خوبی جلوی نشت آب را می گیرند و شما را از هر گونه سه راهی، زانو و… بی نیاز خواهد کرد .
   ویژگی‌های لوله فاضلابی پوشفیت :
   سرعت نصب
   مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی و اسید ها
   کاهش خطر نشت آب
   نیازی به خشک بودن لوله نیست
   مواد اولیه متفاوت
   تنوع در سایز
   مقاومت نسبت به ضربه و تنش
   استفاده در کنار سایر لوله ها

   پاسخ
  • خوش فکر
   خوش فکر گفته:

   سلام. سایزبندی لوله های فاضلابی به شکل زیر میباشد.
   قطر ، اندازه و سایز بندی انواع لوله PVC , پلیکا فاضلاب به میلیمتر

   >>> 20 – 25 – 32 – 40 – 50 – 63 – 75 – 90 – 110 – 125 – 160 – 200 – 250 – 315 – 350 – 400

   قطر ، اندازه و سایز بندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به اینچ

   >>> 1/2 – 3/4 – 1 – 1/4 1 – 1/2 1 – 2 – 1/2 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14 – 16

   قطر ، اندازه و سایز بندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به سانتیمتر

   >>> 2 – 2.5 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 10 – 12 – 16 یا ۱۵ – ۲۰ – ۲۵ – ۳۰ – ۳۵ – ۴۰

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *