اتصالات پلی پروپیلن چیست؟

معرفی انواع لوله و اتصالات
اتصالات لوله پلی پروپیلن

لوله و اتصالات پلی پروپیلن به اسم لوله سبز و یا لوله سفید نیز شناخته‏ می‏شوند. این لوله‌‏ها دارای خصوصیات و مزایای بسیاری هستند که باعث شده‏ است در موارد مختلف کاربرد داشته ‏باشند.

لوله پلی پروپیلن چیست؟

اتصالات پلی پروپیلن از پلیمر پلی پروپیلن ساخته می‏شود و به اتصالات سفید و یا اتصالات سبز نیز معروف است. اتصالات پلی پروپیلن PP به عنوان یکی از پرقدرت‏‌ترین پلیمرها در صنعت پلاستیک شناخته‏ می‏شود زیرا این پلیمر ساختار شیمیایی خاصی دارد که باعث کیفیت بالای آن شده است.

ویژگی‏‌های لوله پلی پروپیلن

لوله و اتصالات پلی پروپیلن دارای ویژگی‏‌هایی است که باعث شده در بسیاری از صنایع به کار گرفته شود.
لوله و اتصالات سفید دارای ساختار شیمیایی بسیار خاص و با کیفیتی است. این لوله‌‏ها دارای انعطاف بسیار بالا و عدم ترک خوردگی هستند.
اتصالات پلی پروپیلن در اجرای لوله‌کشی سرعت بالایی دارند و کار کردن با این لوله‌‏ها آسان است. به دلیل همین سرعت و سهولت در انجام کار، اتصالات پلی پروپیلن PP نزد لوله‏‌کش‏‌ها محبوبیت زیادی دارد.

انواع اتصالات پلی پروپیلن:

لوله و اتصالات پلی پروپیلن دارای تنوع بسیار زیادی هستند که باعث شده ‏است در بخش‌‏های زیادی از ساختمان کاربرد داشته‏ باشند و سرعت انجام پروژه‏‌ها را بالا ببرند.

  1.  زانو سفید جوشی: زانو سفید جهت تغییر جهت لوله به کار می‏رود و در دو زاویه‏‌ی ۹۰ و ۴۵ درجه موجود است.
  2.  سه راه جوشی PP: این لوله که برای گرفتن انشعاب به کار برده می‏شود در دو مدل و در سایزهای ۲۰ الی ۹۰ میلی متر تولید می‏شود.
  3.  سه راه بوشن فلزی: این سه راه به صورت پیچ به شیرآلات و اتصالات پیچی متصل می‏شود.
  4.  بوشن ساده: بوشن ساده جهت اتصال دو لوله با سایز یکسان کاربرد دارد.
  5. بوشن تبدیلی pp: از بوشن تبدیلی جهت کاهش و یا افزایش سایز لوله استفاده می‏شود و یک سر آن کوچکتر است.
  6.  زانو بوشن فلزی دنده‏‌ای: این لوله دو سر دارد که یک سر آن ساده است و سر دیگر آن به صورت بوشن فلزی دنده‌‏ای است.
  7.  شیر فلکه سفید pp: از این لوله فقط برای استفاده در سیستم‌هایی با لوله و اتصالات پلی پروپیلن استفاده می‏شود.

کاربرد اتصالات پلی پروپیلن

اتصالات سفید یا اتصالات لوله سبز در موارد زیادی کاربرد دارند. از جمله: صنعت ساختمان سازی و صنعت لوله‌‏کشی ساختمان‏ها، استفاده در عایق‏‌های الکتریکی، استفاده در کارخانه‏‌های صنعتی، استفاده در سیستم‌‏های اسیدی و بازها، تاسیسات آب و فاضلاب و سیستم‏‌های آب سرد و گرم.
از اتصالات سبز در لوله‌‏کشی ساختمان، تاسیسات حرارتی، سیستم حرارتی خورشیدی، صنایع غذایی، کشتی سازی، فاضلاب‌‏های صنعتی، هتل‌‏ها، بیمارستان‌‏ها، خطوط هوای فشرده و محیط‏ های اسیدی و قلیایی استفاده می‏شود.

مزایای استفاده از اتصالات پلی پروپیلن PP

لوله و اتصالات پلی پروپیلن دارای مزایای بسیاری هستند. این لوله‌‏ها دارای طول عمر بالا هستند، در برابر پوسیدگی مقاومت دارند، دارای سرعت، سهولت و هزینه‌‏ی پایین در هنگام انجام کار هستند، انعطاف پذیری و خاصیت کششی بالایی دارند و در مقابل مواد شیمیایی و بازها مقاوم هستند.

لوله‏‌های پلی پروپیلن در انواع مختلف، سایزها و کارکردهای متفاوت به بازار عرضه می‏شوند. این لوله‌‏ها با توجه به مزایایی که دارند برای استفاده در لوله‏‌کشی ساختمان‎‏‌ها، فاضلاب‌‏ها، انواع محیط‏ های اسیدی و بازی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارند.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست