اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

معرفی انواع لوله و اتصالات
اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

اتصالات پیچی پلی اتیلن به گونه‌ای از لوله‌ها گفته می‌شود که نیازی به جوش دادن ندارند. از این اتصالات برای سیستم آبرسانی و آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. تولید این لوله‌ها به صورت تزریقی است. کاربرد اتصالات پیچی پلی اتیلن در سیستم آبرسانی تحت فشار و قطره‌ای است. طرز کار اتصالات پیچی پلی اتیلن بسیار ساده است و یکی از مزایای این اتصالات بر خلاف اتصالات جوشی، قابلیت استفاده چندین باره از آن‌ها است.

اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

اتصالات پیچی پلی اتیلن به گونه‌ای از اتصالات گفته‌می‌شود که نیازی به جوش دادن ندارند و از طریق مادگی لوله‌ها اتصال می‌یابند. بیشترین کاربرد اتصالات پلی اتیلن پیچی در سیستم آبرسانی و آبیاری قطره‌ای و تحت فشار است. اتصالات پیچی پلی اتیلن شامل بدنه، سرپیچ، اسپلیت رینگ، بوشینگ و اورینگ است. از این اتصالات جهت اتصال لوله‌ها استفاده می‌شود.

ویژگی‌های اتصالات پلی اتیلن

این لوله‌ها مقاومت زیادی در مقابل مواد شیمیایی، شکستگی، زنگ زدگی، و ترک خوردگی ناشی از فشار، ساییدگی، خوردگی و ارتشاعات زلزله دارند. اتصالات پلی اتیلن در داخل و خارج دارای سطح صاف و صیقلی هستند. هزینه‌ی این اتصالات پایین است سرعت نصب و اجرای آسان بر خلاف اتصالات جوشی، از دیگر ویژگی‌های اتصالات پلی اتیلن است. همچنین این اتصالات نیاز به دستگاه‎‌های سنگین در هنگام نصب ندارند.

لیست اتصالات پلی اتیلن

به طور کل می‌توان اتصالات پلی اتیلن را به سه نوع جوشی، پیچی و فشاری تقسیم کرد که از اتصالات پلی اتیلن پیچی در پروژه‌های کوچک استفاده می‌شود. زیرا نیاز به استفاده از دستگاه و نیروی کار در هنگام نصب ندارند و به راحتی قابل اجرا هستند. برای جلوگیری از حرکت اتصالات پلی اتیلن، از اسپیلت استفاده می‌شود. این اتصالات شامل موارد زیر است:

 • اتصال نر
 • اتصال ماده
 • سه راه تبدیل
 • زانو ماده
 • زانو نر
 • سه راه مساوی
 • زانو مساوی
 • رابط پلی اتیلن
 • تبدیل پلی اتیلن
 • اتصال فلنچدار
 • سه راه ماده
 • سه راه نر
 • درپوش انتهایی

مزایای استفاده از اتصالات پلی اتیلن پیچی

همانطور که اشاره شد، استفاده از اتصالات پلی اتیلن پیچی نیاز به دستگاه و نیروی کار برای نصب ندارند و در صورت آسیب دیدن به راحتی قابل تعویض هستند. اگر از این اتصالات طبق استاندارد استفاده شود، دچار سوراخ و نشت نمی‌شوند. یکی دیگر از مزایای استفاده از اتصالات پلی اتیلن پیچی امکان استفاده چندین باره از آن‌ها است که باعث تمایز این اتصالات با اتصالات پلی اتیلن جوشی می‌شود.

طرز کار اتصالات پلی اتیلن پیچی

قبل از استفاده و نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی، باید نکاتی را در نظر گرفت. انتهای لوله‏‌ها باید به دقت تمیز شوند سپس قطعات به ترتیب نصب شوند. پس از اطمینان یافتن از قرار گرفتن درست لوله‌ها در جای مناسب، می‌توان به محکم کردن مهره‌ها اقدام کرد. برای بستن اتصالات از آچاری استفاده ‌می‌شود. طول آچاری نباید از ۴۶ سانتی متر باشد تا موجب آسیب دیدن بدنه اتصالات نشود.

اتصالات پلی اتیلن پیچی مزایای زیادی دارند که موجب استفاده بسیار از آن‌ها شده‌است. درست است که اتصالات جوشی هزینه‌ی کم‌تری نسبت به اتصالات پیچی دارند؛ اما اتصالات پلی اتیلن پیچی به دلیل سهولت در هنگام نصب و عدم نیاز به دستگاه نصب و نیروی کار، به صرفه‌تر هستند. از مزیت‌های دیگر این اتصالات نسبت به نوع جوشی آن، امکان استفاده چندباره از آن‌ها است. به این معنی که می‌توان این اتصالات را جدا کرد و دوباره برای پروژه‌ی دیگری استفاده کرد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده‌باشد.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست