خواص پلی اتیلن چیست؟

معرفی انواع لوله و اتصالات
خواص پلی اتیلن

پلی اتیلن پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متتشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می‌آید.

خواص پلی اتیلن

خواص پی اتیلن به بخش های مختلفی نظیر مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی،نوری و بصری و حرارتی تقسیم میگردد.

خواص مکانیکی:

پلی اتیلن دارای استحکام کم است اما خواص عایقی بسیار خوب و ضربه پذیری بالایی دارد و در عین حال دارای اصطکاک پایین میباشد. ضمنا مقاومت بالایی در برابر سایش دارد.

 

خواص حرارتی:

 1. محدوده استفاده و کاربری پلی اتیلن ها تا دمای ۸۰ درجه سانتی گراد می‌باشد زیرا در دمای بالاتر شروع به نرم شدن می‌کند.
 2. در واقع انواع مختلف پلی اتیلن دارای دمای نرم شوندگی و ذوب متفاوت است.
 3. پلی اتیلن ها به عنوان مواد اولیه جهت تولید نایلون دارای ساختار تقریبا کریستالی میباشند و نیز دارای ساختار مولکولی قرینه هستند و هرچه مقدار بلور در آنها بیشتر شود، خواص مکانیکی و شیمیایی پایدارتر می‌شود.
 4. بیشتر پلی اتیلن ها با گرید سبک و متوسط و سنگین دارای مقاومت شیمیایی بالا می‌باشند.
 5. این مواد تحت تاثیر اسیدها و بازها قرار نمی‌گیرند.
 6. پلی اتیلن تقریبا هیچ جذب رطوبتی ندارد و نفوذپذیری کمتری نسبت به سایر پلاستیک ها دارد اما در مقابل اکسیژن و دی اکسید کربن و عطرها به آسانی نفوذپذیری دارد.
 7. پلی اتیلن کاربردی در تولید نایلون به آرامی سوخته و دارای شعله ی آبی رنگ است و بوی پارافین می‌دهد همانند شعله‌ی شمع.

خواص الکتریکی:

پلی اتیلن عایق الکتریکی خوبی است هرچند به راحتی دارای بار الکتریکی میگردد و به منظور جلوگیری از باردار شدن آن بایستی از افزودنی هایی نظیر گرافیت،کربن بلک،آنتی استاتیک و … استفاده کرد.

خواص بصری:

بسته به شرایط گرمایی و ضخامت فیلم نایلونی، پلی اتیلن میتواند به صورت شفاف یا مات و یا شیری رنگ باشد. بنابراین پلی اتیلن سبک دارای بیشترین شفافیت، سبک خطی دارای کمترین و پلی اتیلن سنگین دارای حداقل شفافیت است. حال با دانستن مطالب اشاره شده به موارد بسیار زیاد استفاده از پلی اتیلن در بخش کشاورزی می‌پردازیم. لوله های پلی اتیلن و نایلون عریض  پوششی گلخانه ها دو تا از عمده ترین کاربردهای پلی اتیلن در کشاورزی هستند.

امروزه به دو دلیل ‏از نایلون گلخانه پلی اتیلن استفاده می‌شود‎:‎

۱- ‎این پلاستیک را می توان روی اسکلت های دائمی گلخانه به کار برد که خود صرفه جویی قابل ‏ملاحظه ای با توجه به هزینه گلخانه های شیشه ای است. حتی می توان نایلون را روی ‏اسکلت های کم دوام نیز، مورد استفاده قرار داد‏ ‎.

۲- ‎هزینه حرارتی این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های یک لایه ای ‎ ‎به ‏میزان ۴۰% پائین تر است‏ ‎.‎

پلی اتیلن بیشترین مورد استفاده را در پوشش گلخانه ها دارد. تقریباً تمام گلخانه های تازه تاسیس ‏دولایه اند. لایه بیرونی معمولاً۶‏ ‎ mm ‎ ضخامت دارد. درحالیکه لایه درونی ممکن است۰.۱-۰.۵‏mm ‎ ضخامت داشته باشند. پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد‏ ‎ (UV) ‎‎(‎اشعه ماورای بنفش) هستند. درغیراینصورت چنین ورقه نازکی فقط می توانست به مدت یک ‏فصل گرم دوام بیاورد. طول عمر معمول این ورقه ها ۳ تا ۴ سال است.

نایلون گلخانه در زمستان سردتر از هوای داخل گلخانه است. وقتی که هوای گرم و مرطوب ‏گلخانه با پلی اتیلن سرد تماس پیدا می کند سرد می شود. در نتیجه بخار آب روی سطح پلی ‏اتیلن به مایع تبدیل شده و از آنجا که سطح، دافع آب است قطرات آب به پائین لغزیده و به هم می ‏پیوندند. گیاهان مرطوب سریعتر بیمار می شوند و باعث گسترش بیماریها می شوند و در عین ‏حال با افزایش رطوبت خاک میزان اکسیژن آن کمتر می شود. اگر سطح پلاستیک، آب را سریعتر ‏دفع می کرد، بخار متراکم به صورت قطرات ریز در می آمد که به سرعت به طرف سطح زمین جاری ‏می شد. اسپری کردن سطح با یک ماده پاک کننده این تاثیر سودمند را خواهد داشت.

نکات نگه داری و انبار کردن پلی اتیلن های کشاورزی: دلیل اینکه این نایلون ها از فیلم های پلی اتیلن ساخته شده اند، شعله مسقیم می توانند سبب ذوب شدن آن ها گردد. بنابراین برای جلوگیری از اشتعال باید از شعلع مستقیم دور نگه داشته شوند.

از بارگذاری رول های نایلون برای مدت زمان طولانی اجتباب کنید، زیرا منجر به ایجاد تغییر شکل در بوبین های مقوایی آن می گردد.

از خواص لوله پلی اتیلن نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از کاربردهای این لوله‌ها میتوان مزایای بسیاری نام برد.
  • مقاومت در برابر خوردگی گالوانیکی
  • مقاومت در برابر پوسیدگی، سایش و ضربه
  • خاصیت انعطافپذیری مناسب
  • خاصیت جمعشوندگی
  • سبکی وزن
  • مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین
  • قابلیت اتصال بسیار محکم، بدون نشتی و در عین حال انعطافپذیر
  • مقاومت بالا در برابر اشعه فرا بنفش خورشید
  • دارا بودن خصوصیات هیدرولیکی بسیار مناسب
  • هزینه پایین تعمیر و نگهداری

 

 

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست