اتصالات پوش فیت چیست؟ مزیت اتصالات پوش فیت

معرفی انواع لوله و اتصالات, کاربرد لوله و اتصالات
اتصالات پوش فیت

طراحی و اجرای خطوط فاضلاب در ساختمان‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات مکانیکی به شمار می‌رود. در گذشته عمدتا از لوله‌های فلزی برای این منظور استفاده می‌شد. نقاط ضعف متعدد این دسته از لوله‌ها موجب شد که لوله‌های پلیکا به عنوان جایگزین در خطوط فاضلاب ساختمانی عرضه شوند، اما لوله‌های پلیکا نیز محدودیت‌هایی داشتند. جدیدترین نسل لوله‌های مورد استفاده در سیستم لوله‌کشی خطوط فاضلاب، لوله‌ها و اتصالات پوش فیت هستند. این دسته از لوله‌ها مزایا و ویژگی‌های بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند؛ به همین دلیل توجهات زیادی به سمت این دسته از لوله‌ها جلب شده است. یکی از مزایای این دسته از لوله‌ها اتصال بسیار آسان آنها است. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که انواع اتصالات پوش فیت چیست و چگونه این دسته از لوله‌ها را متصل می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع اتصالات پوش فیت چیست؟

اصلی‌ترین مزیت اتصالات پوش فیت چیست؟

این دسته از لوله‌ها به راحتی قابل نصب و اجرا هستند. به همین دلیل می‌توان خطوط لوله‌کشی فاضلاب را به کمک آنها در کمترین زمان ممکن اجرا کرد. همچنین در صورت بروز مشکل در خطوط لوله‌کشی، تعمیرات این دسته از لوله ها به راحتی قابل انجام است. برای اتصال لوله‌های پلیکا نیاز به چسب‌های مخصوص است اما لوله‌های پوش فیت به کمک اتصالات سوکتی به یکدیگر متصل می‌شوند. در این خصوص در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

اتصالات پوش فیت از جنس پلی اتیلن ساخته می‌شوند. انتهای این دسته از اتصالات به صورت سوکت هستند و لوله‌ها داخل آنها قرار می‌گیرند. برای آب‌بندی این دسته از اتصالات نیز از حلقه‌های اورینگی استفاده می‌شود. انواع اتصالات پوش فیت موجود در بازار عبارتند از:

  1.  بوشن و رابط پایه بلند پوش فیت
  2.  بست لوله پوش فیت
  3.  تبدیل خارج از مرکز پوش فیت
  4.  سیفون پوش فیت
  5.  زانویی پوش فیت
  6.  سه‌راهی پوش فیت
  7.  انشعابات دوبل پوش فیت
  8.  درپوش پوش فیت
  9.  دریچه بازدید پوش فیت

مزایای استفاده از لوله و اتصالات پوش فیت فاضلاب

حالا که متوجه شدیم انواع اتصالات پوش فیت چیست، لازم است بررسی کنیم که مزایای این دسته از لوله‌ها شامل چه مواردی است. مهم‌ترین مزایای لوله‌ها و اتصالات پوش فیت شامل موارد زیر می­‌شوند:

  •  خطوط فاضلاب پوش فیت بسیار سریع اجرا می‌شوند.
  •  کنترل سر و صدای ناشی از جریان سیال در فاضلاب (در صورت استفاده از پوش فیت سایلنت) به خوبی اتفاق می‌افتد.
  •  طول عمر مفید این دسته از لوله‌ها بسیار بالا است.
  •  در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.
  •  علی‌رغم قیمت گران‌تر لوله‌ها و اتصالات پوش فیت، به دلیل حذف هزینه‌های ناشی از جوشکاری و چسبکاری برای اتصال لوله‌ها، هزینه‌های جانبی لوله‌کشی اندکی کاهش پیدا می‌کند.
  •  لوله‌ها و اتصالات پوش فیت از نظر آب‌بندی عملکرد خوبی دارند و معمولا از این نظر دچار مشکل نمی‌شوند.

نحوه اتصال لوله پوش فیت

تا اینجا با انواع اتصالات پوش فیت فاضلاب آشنا شدید. در ادامه به بررسی نحوه اتصال لوله پوش فیت می‌پردازیم. مراحل اتصال این دسته از لوله‌ها به صورت زیر است:

 •  در مرحله اول باید لوله‌ها و اتصالات را به خوبی تمیز کرد تا هرگونه پلیسه یا‌ گرد و غبار روی آن‌ها پاک شود.
 •  در ادامه لازم است تا لوله‌ها را به قسمت سوکتی اتصالات، متصل کنیم. برای این منظور ابتدا باید کمی ماده روان کننده روی قسمت سوکت‌ها بریزیم. البته توصیه می‌شود از روان‌کننده‌هایی غیر از گریس و روغن استفاده کنید.
 •  هنگام جا زدن لوله‌ها درون اتصالات، توجه داشته باشید که هر دو لوله در یک راستا قرار داشته باشند و هیچ‌گونه انحرافی در محل اتصال رخ ندهد.
 •  یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در خطوط لوله‌کشی رخ می‌دهد، مسئله تغییر طول لوله‌ در اثر تغییر دما است. این مسئله در هنگام اجرای خطوط لوله باید در نظر گرفته شود تا بعدها دچار دردسر نشویم. معمولا برای حل این مشکل توصیه می‌شود بعد از جا زدن لوله در اتصال، حدود یک سانتی‌متر از لوله‌ را از اتصال بیرون بیاورید.
 •  یکی از انواع اتصالات پوش فیت که در اجرای خطوط لوله‌کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، دریچه بازدید است. این دسته از دریچه‌ها باید در فواصل معینی در مسیر خطوط لوله کشی تعبیه شوند تا در صورت بروز مشکل در خطوط لوله بتوان از از طریق آنها کار عیب‌یابی را بهتر و سریع‌تر انجام داد.
 •  برای ثابت کردن لوله‌ها در مکان‌ مورد نظر باید از بست‌های مخصوص استفاده کرد. به این ترتیب می‌توان مانع از حرکت‌ها و ارتعاشات خطوط لوله‌کشی شد.

کلام پایانی

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که اتصالات پوش فیت چیست و چه کاربردهایی دارد. همچنین با انواع این اتصالات و نحوه استفاده از اتصالات پوش فیت فاضلاب برای اجرای خطوط لوله‌کشی نیز آشنا شدیم.

مزایای بسیار مناسب این دسته از خطوط لوله‌کشی باعث شده است که در سال‌های اخیر استفاده از آنها در پروژه‌ها افزایش پیدا کند. برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت این دسته از لوله‌ها و اتصالات می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل کنید.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست