مواد اولیه لوله کاروگیت؛ مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

معرفی انواع لوله و اتصالات, راهنمای تولید لوله و اتصالات
مواد اولیه لوله کاروگیت

یکی از انواع لوله‌های پرکاربرد که در بازار به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، لوله دوجداره کاروگیت است. از نظر مشخصات ظاهری این دسته از لوله‌ها را می‌توان با سطح زرد رنگ و صیقلی که دارند، شناسایی کرد. در تولید این دسته از لوله‌ها می‌توان از برخی مواد اولیه افزودنی استفاده کرد. به این ترتیب خواص این مواد بهبود پیدا کرده و عمر مفید آن‌ها افزایش می‌یابد.

از نظر ساختار نیز این دسته از لوله‌ها دارای ظاهر شیادار یا کنگره‌ای در سطح بیرونی خود هستند و از این منظر شباهت‌هایی با لوله اسپیرال دارند. در تولید لوله کاروگیت از پلی اتیلن استفاده می‌شود. در ادامه در خصوص مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت بیشتر بحث خواهیم کرد.

مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

همان طور که اشاره کردیم، مواد اولیه مورد استفاده در تولید لوله دوجداره کاروگیت، پلی اتیلن نام دارند. پلی اتیلن در گروه‌های مختلف سبک، نیمه سنگین و سنگین تولید می‌شود. پلی اتیلن سنگین دارای استحکام کششی بالایی است و فرآیند پلیمریزاسیون آن در فشار و دماهای پایین انجام می‌شود. خواص مکانیک بسیار مناسب آن موجب شده است که برای تولید محصولات پلیمری بزرگ از پلی اتیلن سنگین یا HDPE استفاده شود.

در تولید لوله‌های کاروگیت از پلی اتیلن سنگین استفاده می‌شود. پلی اتیلن سنگین در مقایسه با دو گروه دیگر دارای برتری‌هایی از منظر خواص مکانیکی است که از آن جمله می‌توان به دمای ذوب بالاتر، نفوذپذیری رطوبت کمتر، درصد کریستالی بالاتر، سختی بیشتر، استحکام کششی بالاتر و شاخص جریان مذاب یا MFI کمتر اشاره کرد.

گرید مواد لوله پلی اتیلن کاروگیت

پلی اتیلن‌های سنگین در گریدهای مختلفی از جمله PE60، PE80 و PE100 تولید می‌شوند. از پلی اتیلن گرید PE100 برای تولید لوله‌های تک‌جداره استفاده می‌شود. اما گرید مواد لوله پلی اتیلن کاروگیت از PE80 است.

از نظر وزنی این دسته از پلی اتیلن‌ها دارای چگالی متوسطی در مقایسه با دو گرید دیگر هستند. هر چه چگالی مواد پلی اتیلن افزایش پیدا می‌کند، ضخامت آنها را می‌توان کاهش داد. در نتیجه وزن لوله کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب هزینه تولید لوله کاهش پیدا می‌کند و در مقابل میزان تحمل فشار لوله‌های تولید شده افزایش پیدا می‌کند.

استفاده از پلی اتیلن PE80 چه ویژگی‌هایی برای لوله کاروگیت به وجود می‌آورد؟

لوله‌های کاروگیت در کنار ویژگی‌ها و مشخصات بسیار مناسبی که دارند، قیمت تمام شده مقرون به صرفه‌ای هم داشته و در مقایسه با سایر لوله‌ها می‌توان با قیمت تمام شده کمتر این دسته از لوله‌ها را تهیه نمود. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های لوله‌های کاروگیت که به سبب استفاده از پلی اتیلن با گرید PE80 ایجاد می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    1.  مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و قلیایی دارند و به همین دلیل برای انتقال مواد شیمیایی می‌توان از این لوله‌ها استفاده کرد.
    2.  پایداری و دوام این دسته از لوله‌ها بسیار بالا است و در صورتی که به صورت صحیح و اصولی مورد استفاده قرار گیرند، عمر مفید آن‌ها تا بیش از ۱۰۰ سال نیز افزایش پیدا می‌کند.
    3.  سطح داخلی لوله‌های کاروگیت صاف و صیقلی است. به همین دلیل اصطکاک میان جداره لوله و سیال عبوری به مراتب کاهش پیدا می‌کند. این مسئله موجب می‌شود که افت فشار کمتری در این دسته از لوله‌ها به وجود بیاید. در نتیجه می‌توان از لوله‌های کاروگیت برای خطوط انتقال سیالات طولانی استفاده کرد.
    4.  لوله‌های کاروگیت از میزان انعطاف‌پذیری نسبتا مناسبی هم برخوردار هستند و به همین دلیل در برابر فشارهای خارجی که به آنها وارد می‌شود نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

به ویژگی‌های بسیار مناسب مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت، این دسته از لوله‌ها بسیار پرکابرد هستند. نصب این دسته از لوله‌ها نیز آسان بوده و می‌توان آن‌ها را در ابعاد و اندازه‌ها مختلفی تولید کرد. برای خرید لوله دوجداره کاروگیت می‌توانید با شماره ۰۲۱۷۷۸۹۳۸۱۴ تماس حاصل کنید.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست