نحوه تولید لوله‌های پلی اتیلن

راهنمای تولید لوله و اتصالات
نحوه تولید لوله پلی اتیلن

لوله‌‏های پلی اتیلن به دو نوع تک جداره و دوجداره تقسیم می‏شوند که در ادامه به روش تولید هر دو نوع می‏‌پردازیم.
لوله‏‌های پلی اتیلن تک جداره که از جمله لوله‌‏های پلیمری هستند، در واقع از یک لایه تشکیل شده‌‏اند و در موارد مختلفی از جمله انتقال آب شرب و لوله‏‌های سیستم‌های آتش‌نشانی مورد استفاده قرار می‏گیرند.
از لوله‏‌های دوجداره پلی اتیلن یا لوله دوجداره کاروگیت که تحمل فشار بسیار زیاد خارجی را دارند، برای مواردی مانند پل سازی و راه سازی استفاده می‏کنند.
مواد اولیه تولید لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت، دارای خواصی مانند مقاومت شیمیایی بالا، انعطاف‌پذیری زیاد، سبک بودن وزن و همچنین مقاومت بسیار بالا در مقابل حرارت، برق، ضربه و مواد خورنده هستند.
تولید لوله پلی اتیلن تک جداره، به روش اکستروژن و تولید لوله دوجداره کاروگیت به روش اکستروژن پیوسته است که در ادامه به آن اشاره می‏‌شود.

نحوه‏ تولید لوله پلی اتیلن

تولید لوله‌‏های پلی اتیلن شامل مراحل مختلفی است و در فرآیند خط تولید از دستگاه‌‏های مختلفی استفاده می‏‌شود که در ادامه به اختصار به آن‏ها اشاره می‏‌شود.

  1. از مکنده‏‌ها جهت ورود مواد اولیه به داخل دستگاه اکسترودر استفاده می‏‌شود.
  2.  دستگاه‏‌های اکسترودر در تولید لوله پلی اتیلن بسیار مهم هستند و از آن‏ها جهت شکل دهی مواد اولیه و آماده سازی آن‏ها برای مراحل بعدی و همچنین برای شکل دادن به محصولات نهایی استفاده می‏‌شود.
  3.  از قالب به منظور فشرده کردن و توزیع مساوی و یکنواخت مواد استفاده می‌‏شود.
  4. دستگاه کاریگیتور برای تولید و شکل دهی لایه‏ی خارجی است.
  5. اره برای برش دادن لوله‌‎‏ها در اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‏‌گیرد.
  6.  خنک‌کننده که در پایان فرآیند تولید لوله پلی اتیلن، با استفاده از جریان آب موجب خنک شدن محصول نهایی می‌‏شود.
نحوه تولید لوله پلی اتیلن

نحوه تولید لوله پلی اتیلن

مراحل تولید لوله پلی اتیلن

تولید لوله پلی اتیلن شامل پند مرحله اصلی است که ترتیب آن به شکل زیر می‌باشد:

 1. حرارت دادن
 2. قالب‌گیری
 3. مخلوط کردن
 4. تبدیل مواد خام به یک شکل خاص
 5. حفظ شکل مواد خام در طی فرآیند خنک‌سازی

طی کردن مرحله به مرحله موارد بالا نه تنها در تولید لوله پلی اتیلن بلکه برای تولید لوله‌هایی که باید از دیواره سخت و یا دیواره پروفیلی برخوردار باشند و حتی برای تولید اتصالات تزریقی و همچنین اتصالات قالب‌گیری شده، لازم و اجباری است.

تولید لوله پلی اتیلن با قطرهای مختلف

برای تولید لوله‌های پلی اتیلن با قطرهای مختلف نیز باید به صورت پیوسته توسط قالبی حلقوی (دای) قالب‌زنی شوند. این در حالی است که تولید لوله‌های پروفیلی با قطر بزرگ پروفیل را روی یک ماندرل (سنبه) می‌پیچند و پس از آن درزهایش را با جوشکاری گرمایی عایق‌بندی می‌کنند.

برای اطمینان از نحوه تولید لوله پلی اتیلن  باید تمامی استاندارهای پرکاربرد برای لوله پلی اتیلن و آزمون‌های کنترل کیفی را بررسی کنیم. در طی این فرآیند برای حص.ل اطمینان از اینکه مراحل تولیدی انطباق لازم را با استاندارهای لازم دارد یا نه باید چند مرحله چک شود.

اکستروژن لوله: این مرحله شامل مراحل آماده سازی مواد اولیه، اکستروژن، اندازه بندی، خنک کردن، چاپ، برش و رسیدن به محصول نهایی است.

توصیف مواد اولیه: کیفیت رزین اولیه به دقت در سایت تولید رزین کنترل می‌شود. دسته‌ای از آزمایش‌ها برای حصول اطمینان از کیفیت عالی رزین مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک برگه گواهینامه که شامل خواص فیزیکی مهم لوله است به سازنده لوله و اتصالات ارسال می‌گردد. این خواص شامل شاخص ذوب، چگالی، ESCR (مقاومت در برابر ترک در اثر تنش محیطی) و SCG (رشد آرام ترک)، آزمون‌های تعیین‌کننده پایداری و غیره می‌باشند. تأمین کننده رزین و تولیدکننده لوله ممکن است در مورد انجام آزمون‌های دیگری نیز توافق کنند.

تولید لوله پلی اتیلن تکجداره

لوله پلی اتیلن تکجداره از جمله لوله‏‌های پلیمری است که با توجه به ویژگی‏‌های لوله پلی اتیلن نسبت به دیگر لوله‌‏ها، روند استفاده از این محصول رو به افزایش است.
تولید لوله پلی اتیلن تکجداره به روش اکستروژن می‏باشد. مواد اولیه که به صورت گرانول‌‏های شفاف هستند، در موارد مختلف در صنایع لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار می‏گیرند. در این روش مواد اولیه ، به داخل دستگاه اکسترودر وارد و سپس در اثر حرارت ذوب می‏شوند.
در ادامه مواد ذوب شده به وسیله‏‌ی ماردون به جلو رانده شده و پس از خروج از دستگاه اکسترودر، وارد قالب می‏شوند.
در ادامه، مواد پخته شده پس از خروج از قالب از کالیبراتور عبور می‏کنند و با استفاده از تانک وکیوم و با اعمال فشار شکل داده می‏شوند.
سطح لوله‌‏ها بلافاصله پس از خروج از دستگاه، به وسیله‌‏ی جریان آب سرد، خنک می‏شود.
در پایان پس از ثبت مشخصات فنی، علامت استاندارد، تاریخ تولید و نشان شرکت، لوله‏‌ها به وسیله‏‌ی دستگاه برش در اندازه‌‏های مختلف برش داده می‏شوند.
تولید لوله پلی اتیلن تکجداره که در بالا شرح داده شد، بسیار مختصر بود و در رابطه با عملکرد دستگاه‏‌های تولید صحبتی نشد. باید به این موضوع اشاره کرد که اگر هرکدام از ماشین آلات خط تولید در فرآیند تولید لوله پلی اتیلن تکجداره به درستی کار نکنند، فرآیند تولید با مشکل جدی روبه‏‌رو خواهد شد. اطمینان از سلامت دستگاه‏‌های خط تولید ضروری است.

نحوه تولید لوله پلی اتیلن

نحوه تولید لوله پلی اتیلن

تولید لوله دوجداره پلی اتیلن

تولید لوله دوجداره پلی اتیلن وجه شباهت‏‌هایی با تولید لوله پلی اتیلن تکجداره دارد و به روش اکستروژن است اما ماشین آلاتی که در این خط تولید به کار می‏رود متفاوت است. برای مثال در فرآیند تولید لوله دوجداره پلی اتیلن از دو دستگاه اکسترودر استفاده می‏شود که یکی از این دستگاه‌ها برای تولید لایه‏‌ داخلی و دستگاه دیگر برای تولید لایه‏ خارجی مورد استفاده قرار می‏گیرد.
همانطور که اشاره شد، در این فرآیند نیز مانند تولید لوله پلی اتیلن تکجداره، مواد اولیه وارد دستگاه اکسترودر شده و ذوب می‏شوند. تعیین دمای مناسب در این مرحله بسیار مهم است و دماهای متفاوت باعث تفاوت نوع محصول تولید شده می‏شود.
در ادامه لوله برای شکل گرفتن از داخل محفظ‌ ه‏ای عبور کرده و برای ایجاد کردن حلقه در سطح خارجی لوله، از قالب‌‏های دوار و پیوسته استفاده می‏شود. در پایان از جریان آب سرد برای خنک کردن لوله استفاده می‏شود.

نحوه تولید لوله پلی اتیلن فشار قوی

تولید لوله‌های پلی اتیلن فشارقوی نیز همانند سایر لوله‌های پلی اتیلن مراحلی نظیر مراحل زیر را باید طی کند:

 1.  حرارت دادن
 2.  قالب‌گیری
 3.  ترکیب کردن
 4.  تبدیل مواد خام به شکل موردنظر
 5.  خنک کردن

جمع بندی:

استاندارد و کیفیت لوله‌‏های پلی اتیلن، به موارد مختلفی بستگی دارد که توجه کردن به آن‏ها در فرآیند خط تولید بسیار مهم و حیاتی است. عملکرد دستگاه‏‌های خط تولید لوله پلی اتیلن، تاثیر به سزایی در کیفیت محصول نهایی خواهد داشت. در پایان خط تولید، واحد کنترل کیفیت از لوله‌‏های نمونه برداری کرده و پس از اطمینان از استاندارد محصول، تایید نهایی انجام می‏گیرد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست