کاربردهای لوله کاروگیت

کاربرد لوله و اتصالات
کاربردهای لوله کاروگیت

کاربردهای لوله کاروگیت

لوله کاروگیت که لوله پلی اتیلن فاضلابی نیز نامیده می‎شود، دارای دو جداره مجزا است و برای عبور سیالات و پسماندهای فاضلابی به کار می‏رود. ساختار درونی آن صاف و صیقلی و ساختار بیرونی آن موج‎دار و حلقه ای است. صیقلی بودن سطح داخلی باعث شده تا دیواره‏‌های لوله دچار رسوب گرفتگی نشوند و سیالات با سرعت بالایی از آن عبور کنند.

در این مقاله قصد داریم ویژگی‎های لوله کاروگیت را برشماریم و کاربرد انواع مختلف این لوله را شرح دهیم.

کاربردهای لوله کاروگیت

لوله کاروگیت لوله ای بسیار پر کاربرد با خواص منحصر به فرد است که از استحکام و دوام خیلی بالایی برخوردار است و تمام فشارهای سطحی و زیر سطحی را تحمل می‎کند. لوله‌های کاروگیت اولین بار در سال ۱۹۶۵ در آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند و خیلی سریع جایگزین لوله‌های دیگر شدند و به طور گسترده ای برای حمل مواد اسیدی و بازی، لوله‌های فاضلاب و زهکشی آب پساب‌های صنعتی و انتقال سیالات از زیر زمین و یا بر روی  مورد استفاده قرار گرفتند.

اصلی ترین کاربرد انواع لوله کاروگیت در مناطق پر باران،  مدیریت سیلاب‎ها است. در راه سازی، بیشتر از لوله‌‏های پلی اتیلن کاروگیت به عنوان مجاری عبور آب استفاده می‏شود. جمع آوری و هدایت آب سیلاب تنها وظیفه‌ی لوله کاروگیت نیست. از این لوله‌ها، برای انتقال سایر مایعات و همچنین بعضی از سیالات استفاده می‏شود.

دیگر کاربردهای لوله کاروگیت:

  • آبیاری و زهکشی کردن
  • منتقل کردن مایعات صنعتی اسید و باز و .. بصورت آبیاری قطره‏ای بدون پمپ
  • بخش‏های جمع ‏آوری آب سطحی در شهر ، منطقه‏‌های کشاورزی و صنعتی
  • بخش‏های جمع‏ آوری و انتقال فاضلاب شهری و مناطق صنعتی
  • تقسیم کردن آب
  • مورد استفاده بعنوان سیفون آب در جاده و رودخانه

ویژگی ها و کاربردهای لوله کاروگیت

این لوله‏‌ها در برابر دیگر لوله‌‏ها مقاومت بسیار خوبی دارند و عمر مفید آن ها بیش از پنجاه سال است. لوله کاروگیت بسیار منعطف و حالت پذیر بوده و وزن آن نسبت به لوله های فلزی بسیار پایین‏تر است. این لوله ها سرعت نصب بالایی دارند و در قطرها و اندازه‏‌های بزرگ تولید می‏شود. به دلیل مواد استفاده شده در ساختار لوله کاروگیت موجودات ریز و جوندگان قادر به از بین بردن آن نیستند .

هزینه ساخت این لوله‏‌ها بسیار پایین است، همچنین این لوله‌‏ها قابل بازیافت شدن هستند و به همین جهت بابت ضایعات آن نگرانی وجود ندارد. و در نهایت لوله دوجداره پلی اتیلن کمتر دچار پوسیدگی، ترک خوردگی و خرابی می‌‌شود و دارای مقاومت بالایی است.

کاربرد انواع لوله کاروگیت

لوله‌‏های کاروگیت از نظر شکل دارای انواع متفاوتی هستند. همچنین لوله‌‏ها را بر اساس مکانی که از آن ها استفاده می‏شود؛ تقسیم بندی می‏کنند. به غیر از شکل، عوامل دیگری برای تقسیم بندی لوله های کاروگیت وجود دارند. یکی از مدل‏ها C نام دارد؛ این مدل هم در داخل و هم در خارج مدور و موج‏دار هستند و بیشتر برای انتقال مایعات به کار می‏روند. لوله کاروگیت نوع S دارای تفاوت‏‌هایی با نوع قبلی است. در این مدل، از نوع لوله‏‌های کاروگیت، سطح بیرونی مدور و سطح داخلی صاف است. این مدل از لوله‏‌ها نیز با  توجه به کاربرد خود در مکان‌‏های لازم استفاده می‏شوند.

اندازه‌های مختلف لوله کاروگیت 

لوله‌‏های کاروگیت را با اندازه های گوناگونی می‏سازند. کارشناسان لوله کاروگیت، مناسب را برای انجام کار خود انتخاب می‏کنند. هر کدام از لوله های کاروگیت دارای مشخصات ویژه‏ای هستند. در ادامه درباره انواع لوله کاروگیت توضیح می‏دهیم.

 لوله‏‌های کاروگیت ۴  اینچی

اندازه این لوله‌‏ها ۴ اینچ و یا حدود ۱۱۰ میلی‏متر است. این لوله‌‏ها به دلیل قطر کمی که دارند برای عبور جریان فاصلاب مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا احتمال گرفتگی در آن‏ها بالا است.

لوله کاروگیت ۵  اینچی

اندازه این لوله‏‌ها حدودا ۱۲۵ میلی متر است. این سایز لوله برای فاضلاب‏های خانگی مناسب است قابل ذکر است  این لوله‌‏ها برای خانه های بزرگ به کار نمی‏روند. همچنین از مدل برش خورده این نوع لوله‌‏ها برای جمع آوری آب باران در کوچه‏‌ها و خیابان‏‌ها استفاده می‏شود.

 لوله کاروگیت ۶  اینچی

این لوله‌‏ها ۶ اینچ یا ۱۶۰ میلیمتر هستند و به طبع برای خانه های بزرگ و کوچه هایی با طول ۱۰  متر به کار می‏روند. برای کوچه‏‌های بزرگ‏تر باید از لوله های بزرگ تری استفاده کرد تا مشکلات به وجود آمده را به حداقل رسانید.

جمع بندی

از لوله کاروگیت در جمع‏ آوری آب‏های سطحی و همچنین جمع ‏آوری آب‏های فاضلاب استفاده می‏شود. این لوله ها به خاطر جنسی که دارند بسیار سبک هستند و از همه مهم‏تر مقرون به صرفه‏ اند. به همین علت است که از لوله کاروگیت در انتقال فاضلاب‌های خانگی، شهری و صنعتی و آب‏های کم فشار استفاده می‏شود.در این مقاله کاربردهای لوله کاروگیت را بیان کردیم و ویژگی‏های آن را شرح دادیم،همچنین کاربرد انواع مختلف لوله کاروگیت را متذکر شدیم. مارا با نظرات خود همراه کنید.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست