اتصالات پنج لایه

شاید بتوان لوله‌ها و اتصالات پنج لایه را از به روزترین محصولات در صنعت لوله‌کشی به حساب آورد. این لوله‌ها به راحتی اجرا و نصب شده و بدون شکستن خم می شوند . لوله‌های پنج لایه از کنار هم قرار گرفتن دو لایه پلی اتیلن، دو لایه چسب و یک لایه میانی آلومینیوم ساخته می شوند.ترکیب شیمیایی پلی اتیلن و لایه فلزی به کار رفته باعث قابلیت‌های مناسب این لوله‌ها مانند تحمل دما و فشار بالا می شود و می توان گفت این لوله‌ها، ویژگی‌ها و مزایای لوله‌های پلاستیکی و فلزی را با هم دارند.

شاید بتوان لوله ها و اتصالات پنج لایه را از به روزترین محصولات در صنعت لوله کشی به حساب آورد. این لوله ها به راحتی اجرا و نصب شده و بدون شکستن خم می شوند . لوله‌های پنج لایه از کنار هم قرار گرفتن دو لایه پلی اتیلن، دو لایه چسب و یک لایه میانی آلومینیوم ساخته می‌شوند.

ترکیب شیمیایی پلی اتیلن و لایه فلزی به کار رفته باعث قابلیت‌های مناسب این لوله‌ها مانند تحمل دما و فشار بالا می شود و می توان گفت این لوله ها ویژگی ها و مزایای لوله های پلاستیکی و فلزی را با هم دارند. لوله و اتصالات پنج لایه کاربرد زیادی در سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی، سیستم های گرمایشی مانند گرمایش از کف و لوله کشی رادیاتور و فن کویل ها دارند.

اتصالات پنج لایه، همان طور که از نامشان پیداست از 5 لایه مختلف ساخته شده‌اند. این نوع ساختار باعث می‌شود که این قطعات هم از ویژگی‌های قطعات پلاستیکی و هم از ویژگی‌های قطعات فلزی بهره‌مند شوند. ساختار این لوله به این صورت است که دو لایه بیرونی و داخلی از پلیمر ساخته شده‌اند. لایه داخلی، لایه چسب نام دارد که داخل آن لایه آلومینیومی است که بین دو لایه چسب قرار می‌گیرد. تمام این قسمت‌ها در داخل لوله ای با ضخامت 2 میلی متر که داخلش برای رد شدن آب خالی است، قرار می‌گیرد.

این پنج لایه شامل دو لایه از پلیمر، یک لایه آلومینیوم و دو لایه چسب مخصوص می باشد. لایه های پلی مری بسته به نوع کاربرد لوله تفاوت داشته و از پلی اتیلن ساخته شده و دو لایه ی بیرونی و داخلی را تشکیل می دهند.لایه ی وسط ورقه ی آلومینیوم بوده و دو لایه چسب موجب اتصال لایه پلیمری و آلومینیوم می گردند. استحکام لوله ی پنج لایه به دلیل ترکیب دو لایه ی پلیمری و آلومینیوم می باشد و می تواند جزوی از بهترین تولیدات در عصر جدید محسوب گردد.

این لوله‌ها به دلیل اینکه از مواد مختلف و با استقامت بالا ساخته شده‌اند، باعث می‌شود طول عمر لوله‌کشی‌های محلی که از این لوله‌ها استفاده شده است به طور چشمگیری افزایش یابد.

لوله و اتصالات پنج لایه کاربرد زیادی در سیستم‌های لوله‌کشی آب آشامیدنی، سیستم‌های گرمایشی مانند گرمایش از کف و لوله کشی رادیاتور و فن کویل‌ها دارند..جنس لوله های پنج لایه ترکیبی از یک لایه آلمینیوم، دو لایه چسب و دو لایه پلیمر است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یک ترکیب پنج لایه ای را شکل می‌دهند. اما در کنار آن ها اتصالات پنج لایه قرار خواهند‌گرفت که از فلزات برنج و نیکل در ساخت آن ها استفاده می‌شود. تفاوت اصلی اتصالات لوله پنج لایه با یکدیگر در طریقه‌ی نصب و روش قرارگیری روی لوله است و بر این اساس از یکدیگر متمایز می‌شوند.

در زمان نصب لوله های پنج لایه، امکان دارد نیاز به انشعاب های فراوان داشته باشیم و ممکن است در هر یک از این مسیرها نیازمند تغییر جهت و یا تغییر در سایز و اندازه لوله ها باشد. برای انجام این تغییرات لازم است از انواع مختلفی از اتصالات استفاده نماییم.

روش نصب و نحوه قرارگیری اتصالات پنج لایه با یکدیگر متفاوت است و بر این اساس از یکدیگر متمایز می‌شوند.

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که اتصالات پنج لایه دارند، توانایی کاهش استفاده از لوله‌ها، اتصالات و زانویی‌های دیگر است که داشتن انعطاف بالا لوله‌ها این کمک را می‌کند.

لایه‌هایی که توسط لوله پنج لایه ساخته شده‌اند، در برابر گرما بسیار مقاوم هستند و به علت این که در هنگام ساخته شدن به یکدیگر جوش داده‌اند، به طور کامل از ورود هرگونه هوا و اکسیژن جلوگیری می‌شود.

این لوله در قطرهای  Ø16 X 2 میلی‌متر، Ø20 X 2  میلی‌متر، Ø25 X 3 میلی‌متر و Ø32 X 3 میلی‌متر ساخته می‌شود. عدد اول که در اینجا با Ø نشان داده شده است، قطر لوله را نشان می‌دهد و عدد دوم ضخامت لوله را نشان می‌دهد. این محصول بسته به تقاضای مشتری، در اندازه قطر و ضخامت‌های مختلف در بازار ساخته و به فروش می‌رسد.

کاربرد های اتصالات پنج لایه

 • لوله‌کشی آب سرد و گرم
 • لوله‌کشی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی
 • سیستم‌های فشار قوی
 • انتقال‌دهنده سیالات سرد و گرم که در کف زمین استفاده می‌شوند

ویژگیهای اتصالات پنج لایه

 • همان طور که در بالاتر گفته شد، به علت ساخته‌شدن این لوله‌ها از مواد پلیمری، افزایش طول عمر مناسبی نسبت به بقیه لوله‌ها وجود دارد.
 • این لوله توانایی تحمل آب در دماهای بالا تا 95 درجه و همین طور تحمل فشار تا مقدار 1 مگا پاسکال را دارد.
 • لوله‌ها و اتصالات پنج لایه در رنگ‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. رنگ‌های خاصی هم وجود دارند که بر اساس استاندارد از آن‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال رنگ‌های آبی و قرمز به ترتیب برای تأمین آب سرد و گرم و رنگ زرد برای لوله گاز داخلی استفاده می‌شود. البته بنا به درخواست مصرف‌کننده و مشتری می‌توان محصولات را در رنگ‌های دیگر نیز تولید کرد.
 • این اتصالات بر اساس استاندارد ASTM F – 1281 ساخته می‌شوند.
 • عدم رسوب گذاری و ورود هوا به خصوص اکسیژن به داخل لوله‌ها.
 • انعطاف پذیری و مقاومت مکانیکی بالا.
 • طول لوله در اثر تغییرات دمایی، تغییر چشمگیری نخواهد داشت.
 • در برابر آتش و حرارت مقاوم است.
 • در مسیری که آب داخل این لوله‌ها طی می‌کند، تغییر مزه‌ای در آن به وجود نمی‌آید.
 • لایه آلومینیومی که در لوله‌ها به کار می‌رود، بعد از خم شدن حالت خود را حفظ می‌کند به همین دلیل لوله‌ها به حالت اولیه خود بر نمی‌گردند.

خرید اتصالات پنج لایه

موارد مختلفی می‌تواند در تعیین قیمت نهایی لوله‌ها تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال  مواد اولیه‌ای که از آن‌ها در تولید استفاده می‌شوند، ممکن است وارداتی باشند و با بالا و پایین رفتن نرخ ارز قیمت لوله‌ها نیز تغییر می‌کند. یکی دیگر از موارد مهم سیستم تولید است. این سیستم از کارخانه‌ای به کارخانه دیگر می‌تواند متفاوت باشد. به این دلیل که دستگاه‌های مختلفی برای تولید وجود دارند و روش‌های متفاوتی نیز در کنار آن هستند. تمام این‌ها بر روی کیفت محصول نهایی تاثیر مستقیم می‌گذارند، برای همین دانستن این نکات مهم است.

فروش اتصالات پنج لایه

همان‌طور که در بالا گفته شد عواملی هستند که در قیمت خرید یا فروش اتصالات پنج لایه تاثیر می‌گذارند. البته قیمت تمام شده به نوع خود اتصال نیز ربط خواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت خرید اتصالات پنج لایه با شماره 02177893814 تماس بگیرید.

سوالات متداول

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *