خرید لوله آبرسانی

لوله (HDPE ) یا لوله پلی اتیلن آبرسانی نوعی لوله انعطاف‌پذیر پلاستیکی است که برای انتقال مایعات و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالباً برای جایگزینی خطوط لوله بتونی قدیمی یا فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله پلی اتیلن آبرسانی به رنگ سیاه است که با یک خط آبی از دیگر لوله‌ها متمایز می‌شود. عمده کاربرد آنها در آبرسانی و انتقال آب می‌باشد.

خرید و فروش لوله آبرسانی

لوله آبرسانی

لوله پلی اتیلن آبرسانی 

لوله‌های پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پرمصرف‌ترین این لوله‌ها، لوله پلی اتیلن آبرسانی می‌باشد. از آنجایی که میکرو ارگانیک‌ها هیچ آسیبی به لوله آبرسانی نمی‌رساند، این لوله‌ها برای لوله‌کشی آب شرب نیز مناسب می‌باشند.

این محصول در فشارهای مختلفی در بازار عرضه می‌شود و خریداران با توجه به نیاز خود اقدام به خرید می‌کنند. این مزیت‌ها موجب شده لوله پلیمری آبرسانی جای لوله‌هایی از جنس فلزی و بتنی را بگیرد. کاربرد اصلی لوله‌های آبرسانی برای انتقال آب در خارج از شهرها و یا در داخل شهرها برای انشعابات اصلی می‌باشد.

این لوله‌ها با توجه به مزایایی که دارند برای سیستم آب‌رسانی و فاضلاب مورد استقبال قرار گرفته است. البته در برخی از انواع آن صرفا در لوله آبرسانی آب سرد استفاده می‌شود چون در حرارت بالا ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند. این لوله‌ها تنوع بالایی دارند که به 4 دسته معمول تقسیم می‌شوند:

لوله پلی اتیلن: از مقاوم‌ترین انواع لوله‌‌های پلیمری، لوله‌های پلی اتیلن است که در برابر خوردگی، پوسیدگی و اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند و علاوه بر سبکی، انعطاف‌پذیری بالا دارند.
لوله پی وی سی: اگرچه لوله‌های پی وی سی تقریبا شکننده بوده و در برابر حرارت، استحکام خود را از دست می‌دهند اما به علت سبکی، اتصال سریع، عدم نیاز به رنگ کاری و مقاومت شیمیایی بالا در سیستم فاضلاب به عنوان لوله تخلیه اصلی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لوله پلی پروپیلن: در آب‌رسانی سیستم‌های کوچک از لوله‌های سبز و سفید پلی‌پروپلین استفاده می‌کنند. این نوع لوله مقاومت بالایی نسبت به سایر انواع لوله‌های پلیمری دارد به همین خاطر در هر دو سیستم آب‌رسانی گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به علت حساسیت نسبت به نور خورشید و اشعه ماورای بنفش، در صورتی که در مقابل این نورها قرار بگیرد، دچار شکنندگی می‌شود.
لوله پلی‌بوتیلن: این لوله در ساخت و سازهای جدید چندان مرسوم نیست و یا اغلب در ترکیب با مس استفاده می‌شود. از جمله ویژگی این لوله می‌توان به مقاومت نسبت به سایش و خوردگی، نارسانای حرارت و الکتریسیته و انعطاف‌پذیری اشاره کرد. البته به علت مقاومت کم در برابر سرما و دمای بالا و همچنین قابلیت اشتعال، چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

انواع لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی

لوله‌های آبرسانی نقش مهمی در انتقال آب و در شبکه آبرسانی دارند. لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی قطر 16 الی 315 میلی‌متر دارند و در رده فشاری 4 الی 25 اتمسفر (PE100 , PE 80) تولید می‌شوند. این لوله‌ها صرف نظر از ضخامت و فشار کاری با توجه به مواد اولیه به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند.

PE 63: این نوع از لوله پلی اتیلن آبرسانی امروز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و منسوخ شده است. ضخامت و وزن بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارد و هزینه‌ی تولید آن بسیار بالاست و صرفه اقتصادی ندارد.
PE 80: با تولید این مدل تولیدکنندگان دریافتند که با افزایش دانسیته مواد، می‌توان فشار بیشتری به محصول وارد کرد و از وزن و ضخامت آن کاست و از نظر قیمت نیز پایین‌تر از مدل PE 63 بود. پس از مدل PE 63: بسیار بهتر و کاراتر بود.
PE 100: گرید 100 لوله  آبرسانی از بهترین مواد اولیه ساخته شده که بار کاری بیشتر و وزن و ضخامت کمتر دارد، فشار کاری بیشتری را تحمل می‌کند. در مدل‌های قبلی برخود نور خورشید موجب استهلاک لوله می‌شد و یکی از معایب این لوله‌ها نیز همین علت بود، که این موضوع در این مدل برطرف شده است. PE 100 برابر اشعه ماورای بنفش (UV) مقام است و نور خورشید تاثیری رو آن ندارد.
نوع لوله و وزن آن ارتباط مستقیم با قیمت آن دارد.

سایز لوله‌های آبرسانی

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی از سایز 20 میلیمتر تا سایز 800 بر اساس استاندارد ملی ایران 2-14427. تولید لوله‌های پلی اتیلن لودن یا نرم (LDEP) در سایزهای 12، 16 و 20 میلیمتر بر اساس استاندارد ملی ایران 7607 جهت مصارف کشاورزی.

ویژگی‌های لوله پلی اتیلن آبرسانی

از ویژگی‌های مهم لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی می‌توان به مقاومت و سبکی آن، عدم خوردگی و عدم رسوب‌گذاری اشاره کرد. همچنین لوله پلی اتیلن آبرسانی طول عمر بالایی دارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. از آنجایی که میکرو ارگانیک‌ها هیچ آسیبی به لوله پلی اتیلن آبرسانی نمی‌رساند، این لوله‌ها‌ برای لوله‌کشی آب شرب نیز مناسب می‌باشند.

عمر 50ساله: لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی از آنجایی که در برابر حرکت خاک و فشار مقاوم هستند، و اصلا دچار نشتی و استهلاک نمی‌شوند عمری در حدود نیم قرن دارند.

فاکتور ایمنی: پلی اتیلن ماده‌ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک‌ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می‌دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می‌دهد. با این حساب در هنگام تولید باید این نکته را در آزمایشگاه در نظر گرفت و این خاصیت ویسکوالاستیک را کنترل کرد که به فاکتور ایمنی معروف است.

مقاوم: لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر اسید و باز و مواد شیمیایی و محلول‌ها مقاوم است. پس می‌توان لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز استفاده کرد. همچنین این لوله‌ها اگر در مسیر لوله‌کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار مشکلی نخواهند شد.

وزن کم: به نسبت دیگر انواع لوله‌های فولادی، چدنی وزن بسیار کمی دارد که موجب راحتی در حمل و نقل و نصب می‌شود.

انعطاف پذیر: این لوله‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می‌شوند.

آب بند بودن: لوله‌های پلی اتیلن کاملا آب‌بندی شده اند و اصلا نشتی ندارد و نسبت به لوله‌های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.

مقرون به صرفه: با توجه به عمرطولانی، عدم نشتی و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره‌ای از نظر اقتصادی کاملا به صرفه می‌باشد.
لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یکدیگر متصل می‌شوند، نیازی به خرید متصل‌ کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می‌کند و برای لوله‌کشی آب آشامیدنی مناسب می‌باشد.
تا طول 12 متر برای لوله‌های به صورت شاخه و برای لوله‌های بالاتر از 125 میلی‌متر و به صورت کلاف‌های 100 متری برای لوله‌های 125 میلی‌متر فشار کاری 10 بار و کمتر از 125 میلی‌متر قابل عرضه می‌باشند.

قیمت لوله آبرسانی

قیمت لوله آبیاری قطره‌ای نسبت به قیمت لوله‌های آبرسانی ارزان‌تر است. زیرا این لوله‌ها اکثر ابعاد کوچکی داشته و زمانی که از گریدهای pe 100 تهیه گردند حتما ارزان قیمت‌تر می‌گردند.

برای آبیاری مزارع بزرگ زمانی که امکان جا به جایی نازل‌ها وجود نداشته باشد، ازسیستم آبیاری قطره ای استفاده می‌گردد. در سیستم آبیاری قطره ای،  قیمت لوله پلی اتیلن 16 میلیمتر با فشار 4 بار معمولا بررسی می‌گردد. قیمت لوله پلی اتیلن 16 میلی‌متری آبیاری قطره‌ای در شهرهای ایران متفاوت است.

قیمت لوله آبرسانی ثابت نمی‌باشند و قیمت‌های مختلفی دارد. به دلیل نوسانات بازار، قیمت مواد اولیه روز به روز تغییر می‌کند. نتیجه این نوسانات باعث می‌شود قیمت هر متر لوله پلی اتیلن آبرسانی افزایش یا کاهش داشته باشد. هر چه حجم سفارش خریداران بیشتر باشد قیمت لوله ارزان می‌شود.

جهت اطلاع دقیق از قیمت فروش لوله آبرسانی با شماره 02177893814 تماس بگیرید.

سوالات متداول

این لوله‌ها در سایزها، ضخامت ها، و کلاس‌های باری مختلف تولید و عرضه می‌شوند. این لوله‌ها در سایزهای 16 تا 2500 میلی‌متر موجود بوده و در کلاس‌های 2، 4، 6، 10، 12، 16، 20 و 32 بار و بالاتر نیز تولید شده و در بازار داخلی عرضه می‌شود. از این لوله‌ها به عنوان انشعابات اصلی لوله‌های آبرسان استفاده می‌کنند.

سبکی وزن، راحتی نصب، راحتی حمل و نقل، قیمت ارزان و مناسب، مقاومت بالا در برابر پرتوهای خورشید، مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا، مقاوم در برابر فشارهای داخلی و خارجی اعمال شده چون فشار بتن ها، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر مواد خورنده، عدم نشت دهی، داشتن اتصالات ایمن و با دوام، عمر مفید و طولانی، تنوع در فشارهای باری مختلف، تنوع در سایز و ضخامت، مقاومت حرارتی بالا، مقاوم در برابر برودت تا منفی 70 درجه سانتی گراد، مقاوم در برابر آتش سوزی، مقاوم در برابر رانش و زلزله و تنش های خارجی و داخلی از مزایای مهم این لوله ها می‌باشند.

اتصال لوله‌های پلاستیکی تنها با اتصالات قابل قبول و با روش چسبی، جوشی، اورینگی و یا بست‌های فلزی و پیچ‌های مقاوم در برابر خوردگی و در همه موارد مطابق با آیین نامه‌های موجود اجرا می‌شوند.

– لوله‌های  PVC
–  لوله‌های  ABS که معمولا برای حمل فاضلاب‌های اسیدی مناسب نیستند

لوله‌های  PVC نسبت به لوله های فلزی دارای ضریب انبساط حرارتی خطی بزرگتری هستند. با در نظر گرفتن این مطلب و پیش بینی انبساط آزادانه لوله ها، انبساط حرارتی ، خطری را به وجود نمی آورد. برای پیش بینی انبساط حرارتی لوله‌ها باید در هر ده متر لوله‌کشی افقی یا عمودی یک قطعه انبساط ( موفه) نصب کرد. جدول 1-12 مقدار انبساط خطی لوله های  pvc را در دماهای مختلف نشان میدهد. به کمک این جدول می توان میزان انبساط  pvc را در اختلاف دماهای مختلف محاسبه کرد مقادیر ارائه شده در جدول 1-12 فقط مربوط به انبساط خطی نظری لوله‌های  pvc هستند.

2 پاسخ
  • مهسا
   مهسا گفته:

   سلام.
   در آب‌رسانی سسیستم‌های کوچک از لوله‌های سبز و سفید پلی‌پروپلین استفاده می‌کنند. این نوع لوله مقاومت بالایی نسبت به سایر انواع لوله‌های پلیمری دارد به همین خاطر در هر دو سیستم آب‌رسانی گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به علت حساسیت نسبت به نور خورشید و اشعه ماورای بنفش، در صورتی که در مقابل این نورها قرار بگیرد، دچار شکنندگی می‌شود. از مقاوم‌ترین انواع لوله‌ های پلیمری، لوله‌های پلی اتیلن است که در برابر خوردگی، پوسیدگی و اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند و علاوه بر سبکی، انعطاف‌پذیری بالا دارند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *