خرید لوله پلیکا

خرید انواع لوله پلیمری
خرید لوله پلیکا، قیمت لوله پی وی سی
خرید لوله پلیکا

خرید لوله پلیکا

خرید و فروش لوله پلیکا

لوله پلیکا را می‌توان لوله U-PVC ای محسوب کرد که این نوع لوله را پولیکا نامیدند. پلیکا نام اولین تولیدکننده لوله‌های پی وی سی بود. نام پلیکا روی لوله‌های خاکستری رنگ ماند و حتی اغلب خریداران نام لوله پلیکا را برای لوله‌ UPVC خاکستری رنگ به کار می‌بردند.

لوله پلیکا نیز مانند لوله U-PVC کمتر از سایر لوله‌ها صدمه می‌بیند و عمر طولانی‌تری دارد. از مزایای دیگر لوله پلیکا این است که زنگ نمی‌زند و نمی‌پوسد. به این دلیل است که لوله پلیکا در سیم‌کشی زیرزمینی، سیستم‌های آبی و خطوط فاضلاب پرکاربرد است.

لوله پلیکا که با نام پولیکا نیز شناخته می‌شود، در هنگامی که نیاز باشد مایعات مختلف انتقال داده شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده این مایعات را آب تشکیل می‌دهد که در شهرها به عنوان لوله آب و فاضلاب شناخته و استفاده می‌شود. اما تنها استفاده آن در فاضلاب نیست، در کشاورزی نیز به عنوان لوله آبیاری که می‌تواند به شکل‌های مختلف قطره ای، خطی و … استفاده می‌شود همچنین از این لوله‌ها در خطوط انتقال فاضلاب، آبرسانی و انتقال نفت استفاده می‌شود. این دسته از لوله‌ها از نوعی ماده پلیمری فشرده شده استفاده می‌شوند.

یکی از پرفروش‌ترین لوله‌های فاضلابی لوله پلیکا است که برای انتقال فاضلاب و آب به درون ساختمان‌ها استفاده می‌شود. قبل از خرید لوله پلیکا توجه داشته باشید که لوله‌های ضخیم‌تر از جنس بهتری برخوردار هستند و به همین دلیل نیز قیمت بالاتری بین لوله‌های پلیمری دارند.

عامل موثر در قیمت لوله پلیکا مقدار پودر پی وی سی استفاده شده در محصول است؛ هرچه این میزان بیشتر باشد، قیمت لوله پلیکا به سبب جنس بهتر و مقاومت بیشتر بالاتر می‌رود.

انواع لوله پلیکا

اتصال لوله‌های پلیکا از طریق جوش حرارتی که با چسب‌های پی وی سی به هم متصل می‌شوند و توسط اورینگ و اتصالات پوش فیت آب‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین جز اتصال بخش‌های مختلف لوله پی وی سی، زانو یا زانوعه است که از اصلی‌ترین تجهیزات برای اتصال این نوع لوله استفاده می‌شود.

ویژگی‌های لوله پلیکا

لوله‌های پلیکا به خاطر وجود سطح صیقلی دچار رسوب و رنگ پس نمی‌دهد. این لوله‌های پلیمری جزو راحت ترین لوله‌ها  از نظر نصب بدون مشکل است و نیاز به امکانات و انرژی مضاعف برای نصب نیست. در مقابل اسید و باز مقاوم بوده و در واکنش‌های شیمیایی ذوب نمی‌شود.

 • تغییر اندازه ناچیز در اثر تغییرات دمایی
 • جریان یافتن آب به راحتی در داخل لوله
 • کاربرد بالا به علت قابل استفاده بودن در شرایط مختلف جوی و جغرافیایی
 • مقاومت بالا در برابر حرارت و گرما
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • هزینه‌های پایین تعمیر و نگهداری

سایزبندی لوله پلیکا

لوله پلیکا در انواع مختلف: لوله پلیکا معمولی، لوله پلیکا نیمه قوی، لوله پلیکا فشار قوی و انواع دیگر که مصارف صنعتی و ساختمانی دارد مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله‌ها در سایز بندی ۲۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر در بازار به فروش می‌رسد و تمامی لوله‌های پلیکا که برای مصارف مختلف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند در ابعاد متناسب با شرایط استفاده و درخواست مشتری عرضه می‌گردد.

 • اندازه ۳۲ میلی‌متر 
 • اندازه ۴۰ میلی‌متر 
 • اندازه ۵۰ میلی‌متر 
 • اندازه ۶۳ میلی‌متر 
 • اندازه ۷۵ میلی‌متر 
 • اندازه ۹۰ میلی‌متر 
 • اندازه ۱۱۰ میلی‌متر
 • اندازه ۱۲۵ میلی‌متر 
 • اندازه ۱۶۰ میلی‌متر 
 • اندازه ۲۰۰ میلی‌متر
 • اندازه ۲۵۰ میلی‌متر 
 • اندازه ۳۱۵ میلی‌متر 
 • اندازه ۴۰۰ میلی‌متر 

کاربردهای لوله پلیکا

نوع معمولی که به عنوان لوله پلیکا فشار ضعیف نیز شناخته می‌شود، به علت ساختار ضعیف تری که در ساخت نسبت به دیگر نوع‌ها دارد برای انتقال هوا و تهویه هوا استفاده می‌شود. لوله‌های نیمه قوی در فاضلاب‌های ساختمانی استفاده می‌شود. لوله های پلیکا فشار قوی در فاضلاب‌های کارخانه‌ها که به خروجی‌های بزرگتر و مستحکم تری نیاز دارند استفاده می‌شود.

  • پروژه های آبرسانی( آب شرب، انتقال شبکه های فاضلاب شهری)
  • سیستم های تهویه و سرمایش ساختمانی
  • سیستم فاضلاب ساختمان های مسکونی
  • سیستم آب و فاضلاب شهری
  • سیستم آبیاری و آبرسانی مزارع کشاورزی
  • سیستم انتقال جریان برق و الکتریسیته
  • سیستم‌های هواکش
  • انشعابات آبرسانی از منابع آبی مثل چاه و سد
  • سیستم‌های تخلیه آب مثل ناودانی
انواع لوله پلیکا

انواع لوله پلیکا

عمر مفید لوله‌های پلیکا

لوله‌های پلیکا طول عمری بین۵۰ تا ۷۰ سال دارند، اگر چه برخی از داده‌های ارائه شده توسط تولیدکنندگان لوله‌های پلیمری نشان می‌دهد عمر بیش از ۱۰۰ سال را برای این لوله‌ها ثبت شده است. نقطه ضعف لوله‌های پلیکا حرارت و نور خورشید است که موجب تردشدگی و شکنندگی بالای لوله پلیکا شده و عمر این جنس از پلیمر را کوتاه می‌کند.

ترکیب برخی از پلیمرهای پی وی سی‌ با دیگر مواد افزودنی مثل تیتانیوم موجب کاهش، و نه از بین بردن کامل این مشکل، میزان آسیب اشعه های UV نور خورشید می‌شوند. از جمله کارایی لوله‌های پلیکا با توجه به معایب این لوله‌ها، استفاده از آنها برای مصارف آبرسانی یا زهکشی در زمین کشاورزی است که در زیر خاک دفن می‌شوند؛ که باعث می‌شود نور خورشید در این گونه کاربردها مشکلی را به وجود نیاورد. یکی از راه‌های حفاظت از این لوله‌ها در برابر نور خورشید، پوشاندن آن‌ها با رنگ‌های روشن و سازگار با پلاستیک است.

دامنه تحمل دمایی برای لوله‌ پلیکا چقدر است؟

توصیه دمایی برای استفاده از لوله‌ پلیکا در محدوده دمایی از ۲۰ درجه سانتی‌گراد تا حداکثر دمای عملیاتی توصیه شده ۶۰ درجه سانتی‌گراد است. مقاومت لوله‌های تحت فشار پلیکا در برابر فشار داخلی با درجه حرارت ۲۰ درجه است. حداکثر فشار عملیاتی مجاز در دمای بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد  باید به نسبت مقاومت مواد کاهش یابد. با این وجود لوله‌های پلیکا اغلب در دمای پایین‌تر یا در هوای سردتر و یا در کاربردهایی شامل انتقال مایعات سرد تا کمتر از ۰ درجه سانتی‌گراد نیز به خوبی کار می‌کنند.

مزایای لوله‌های پلیکا

پلیکا یک نوع از مواد پلاستیکی است که در خطوط فاضلاب استفاده می‌شود. پیمانکاران دریافتند که پلیکا مزایای بسیاری دارد و به همین دلیل آنها پی وی سی را به یکی از مواد اصلی ایجاد لوله‌های فاضلاب تبدیل کردند. مزایای لوله پلیکا مهم‌ترین علت محبوبیت و کاربردی بودن آن است که عبارتند از:

  • ضریب انبساط طولی پایین
  • مخرب نبودن انبساط‌های طولی
  • ضریب جریان بالا
  • کاربرد وسیع متناسب با هر محیط و جغرافیا، اعم از مناطق خشک و مرطوب و
  • معتدل و…
  • مقاومت بالا در برابر، حرارت، گرما، اسید، باز و ترکیبات و ناخالصی‌های مخرب
  • محافظت از بو و مزه آب، به خاطر خاصیت ضدزنگ زدگی و رسوب ناپذیری و…
  • امکان نصب آسان با کمترین و ساده‌ترین تجهیزات
  • حمل و نقل و نصب آسان
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • نیاز کمتر به اتصالات

لوله پلیکا فشار قوی درجه یک ضخامت بالا سنگین

لوله پلیکا فشار قوی از مهم‌ترین کالاها برای زمانی است که باید در محلی با فشار بالا کار کنید، به این دلیل که در صورت نداشتن استاندارد های لازم و همین طور نداشتن گوشت و ضخامت مطابق جداول استاندارد، مهندسینی که بر اساس این جداول برنامه‌ریزی کرده‌اند، سفارش خرید خود را نیز به همان شکل ثبت می‌کنند، این یعنی اگر از کارخانه‌های متفرقه خرید کنید که استاندارد های لازم را ندارند و همین طور از کارخانه‌هایی خرید کنید که در استفاده از مواد اولیه خود کم فروشی کرده‌اند، حتما پروژه شما به مشکل اساسی می‌خورد. 

لوله پلیکا نیمه قوی با کیفیت و ضخامت بالا سنگین

لوله‌های پلیکا وقتی به صورت ضخیم و در سایزهای بالا تولید می‌شوند به لوله‌های سنگین مشهور هستند، لوله‌های نیمه قوی اما دو درجه کیفی در محصولات تولید ایران دارند، یکی نیمه قوی سنگین و دیگری نیمه قوی سبک. در اصل برای خرید لوله و انبوه سازی می توانید حتی لوله‌های مورد نظر خود را به صورت کیلویی سفارش دهید نه به صورت شاخه لوله پلیکا، در نهایت آنچه که شما پرداخت می‌کنید هزینه ای است که برای تولید یک لوله در مواد اولیه آن صرف شده است.

لوله‌های نیمه قوی با کیفیت بالا معمولا وزن سنگین‌تری دارند و در نهایت مشتری با اطمینان بیشتر از گوشت و ضخامت لوله پلیکا آنها را خریداری می‌کند، به دلیل مصرف بیشتر مواد اولیه قیمت این لوله‌ها مسلما کمی بیشتر از هم خانواده خود که سبک‌تر است و وزن کمتری دارد می‌باشد. اما لوله‌های ضخامت بالا در پلیکا نیمه قوی آن‌هایی هستند که گوشت بیشتری دارند در نتیجه فشار بالاتری را نیز تحمل می‌کنند.

لوله پلیکا فشار ضعیف و لوله پلیکا هواکشی

دسته سوم لوله‌‍‌های پلیکا به بخش‌هایی تقسیم می‌شوند که کاربرد آنها صرفا در هواکش، لوله‌های برق‌کشی و کانال‌های موقت است که زیر خاک مدفون می‌شوند و در دوره‌ای برای جداره‌گذاری کنار دیواره‌های بتن‌ریزی و همین‌طور جدارگذاری تونل‌ها کاربرد دارند. این لوله‌ها را به دلیل اینکه مدت کمی استفاده می‌کنند و نیاز نیست سیال مانند آب از آنها عبور کنند، معمولا با گوشت و جداره کم تولید می‌کنند. این به معنی بی‌کیفیت بودن کالا نیست اما در تولید آنها از مواد اولیه کمتری استفاده می‌شود و وزن سبک‌تری نسبت به جداول استاندارد لوله‌های پلیکای آب و فاضلاب ساختمانی دارند. دریچه هوای آسانسور و همین طور هواکش‌های آشپزخانه نیز از این لوله‌ها بهره می‌گیرند.

لوله برق پلیکا، به عنوان‌ محافظ یا روکشی برای هدایت کننده‌های جریان الکتریکی مانند سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله برق پلیکا از مقاومت بالایی در برابر خوردگی مواد شیمیایی، برخوردار است و عمر مفید و وزن کم آن باعث شده به راحتی گزینه مناسبی برای لوله‌های برق باشد. 

خرید لوله برق پلیکا

خرید لوله برق پلیکا

لوله برق پلیکا

علاوه بر تمام کاربرد‌هایی که این نوع لوله‌ها در انتقال مایعات دارند، از آن‌ها برای انتقال کابل و سیم هم استفاده می‌شود. کابل‌ها و سیم‌ها بسته به شرایطی که دارند نیازمند محافظت دائمی هستند. به علت این که مسیرها می‌توانند طولانی باشند و در شرایط آب و هوایی مختلف باید سیم‌ها به بهترین شکل خود کار کنند نیازمند این نوع محافظت هستند تا از خطر برق گرفتگی هم جلوگیری شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که لوله پلیکا در ۳ نوع معمولی، نیمه قوی و فشار قوی ساخته می شود که هر کدام از این‌ها در مکان‌های مخصوص به خود استفاده می‌شوند.

تاثیرات زیست محیطی و قابلیت بازیافت لوله‌های پلیکا

به دلیل این که این لوله‌ها از کربن ساخته شده اند در هنگام تولید از انرژی کمتری استفاده می‌کنند و برای همین در طی کل فرآیند در قسمت‌های مختلف انرژی به صورت‌های مختلفی ذخیره شده است. لوله‌های پلیکا طوری ساخته می‌شوند که بعد از اتمام کار و بازیافت، بتوان از همان مواد بازمانده استفاده کرده تا لوله‌ها و محصولات جدید پلیکا با همان کیفیت قبلی ساخته شود.

بازیافت لوله‌ها به کم شدن جریان گرمایش زمین نیز کمک می‌کند، به این دلیل که مقدار تولیدی کربن دی اکسید کاهش داده می‌شود و گازهای گلخانه‌ای وجود در هوا نیز کمتر می‌شود.

قیمت لوله پلیکا؛ خرید و فروش لوله پلیکا

لوله پلیکا از مواد پلیمری تهیه می‌شود و با توجه به این که جز محصولات پتروشیمی است بنابراین قیمت آن در بورس کالا و به وسیله شرکت‌های پتروشیمی نرخ گذاری می‌گردد. به همین علت قیمت ثابتی نداشته و به صورت روزانه و بر اساس نرخ ارز تعیین می‌گردد. اینکه شما لوله پلیکا با چه قطری خرید کرده اید برای کارخانه تولید کننده ملاک نیست، هر مقدار که از مواد اولیه برای ساخت یک متر لوله پلیکا استفاده شده باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

قیمت بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. از این فاکتورها می‌توان از هزینه مواد اولیه و موادی که ترکیب می‌شوند، هزینه روش‌ها و برند‌ها و افزودنی‌های  مورد نیاز که می‌توانند بر کیفیت لوله تاثیر مستقیم بگذارد نام برد.

در لوله‌های پلیکا فشار کاری مورد استفاده رابطه مستقیمی با قیمت و وزن لوله دارد. به هر میزان که این فشار بیشتر باشد باعث می‌شود قیمت این جنس لوله گران‌تر شده و وزن لوله پلیکا سنگین‌تر شود.

امروزه  PVC جایگزین بسیاری از مواد ساختمان‌سازی سنتی مثل چوب سیمان و سفال در بسیاری از شهرها شده ولی با وجود تمام این مزیت‌ها و مقام ایده‌آل‌ترین ماده پلیمری برای ساختمان‌سازی همچنان نگرانی‌هایی در رابطه با هزینه PVC برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد. 

استعلام قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا به علت نوسانات قیمت بازار متغیر است. جهت اطلاع از قیمت خرید لوله پلیکا با شماره ۰۲۱۷۷۹۳۹۶۰۱ تماس بگیرید.

لیست قیمت لوله پلیکا

کد کالا سایزوزنقیمت شاخه

موارد مصرف
۳۱۱۰۵۳*۶۳۵.۲۰۰۲۲۱۳B
۳۱۱۰۶۳*۷۵
۶.۲۰۰BD
۳۱۱۰۷۳*۹۰۷.۵۰۰BD
۳۱۱۰۸۳.۲*۱۱۰۹.۸۰۰BD
۳۱۱۰۹۳.۲*۱۲۵۱۱.۲۰۰BD
۳۱۱۱۰۳.۲*۱۶۰۱۴.۵۰۰B
۳۱۱۱۱۴*۱۶۰۱۸BD

لیست قیمت لوله پی وی سی

کد کالا سایزوزنقیمت شاخه
موارد مصرف
۳۱۱۰۵۱.۸*۶۳۳.۱۰۰۲۲۱۳R
۳۱۱۰۶۱.۸*۷۵۳.۹۰۰R
۳۱۱۰۷۱.۸*۹۰۴.۶۰۰R
۳۱۱۰۸۲.۲*۱۱۰۶.۸۰۰R
۳۱۱۰۹۲.۵*۱۲۵۸.۸۰۰۱۱.۲۰۰R

سوالات متداول

لوله پلیکا (pvc) چیست؟

لوله‌های پلیکا از اولین لوله‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان بوده است و بسیاری از لوله‌های مصرفی در داخل ساختمان ها از این آلیاژ بوده است

پلیکا‌ها نوعی از آلیاژ پلیمر می‌باشند که به افتخار اولین کاشف چنین آلیاژی برای لوله‌ها به نام ” پولیکا ” به این نام شناخته می‌شود.
پلیکاها به دو صورت PVC و U-PVC وجود دارند که تفاوتی در این دو آلیاژ وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به این موضوع اختصاص دارد که آلیاژ U-PVC به صورت نرم شده آلیاژ PVC می‌باشد.
PVC مخفف شده عبارت POLICHLOREETHYLENE به معنای پلی وینیل کلراید می‌باشد که آلیاژ قالب لوله‌های پلیکا رایج در بازار می‌باشد.

مقادیر سرعت اقتصادی رعایت شده در ساخت این لوله‌ها چه قدر است؟

۰.۶ الی ۲.۱ متر در ثانیه برای لوله های تا قطر ۵۰۰ میلیمتر
۰.۸ الی ۱ متر در ثانیه برای لوله های بیشتر از ۵۰۰ میلیمتر

لوله‌های پلیکا چه مصارفی دارند؟

کاربرد لوله پلیکا (لوله PVC) به دلیل استحکام، وزن کم، سطح پائین واکنش پذیری، عدم زنگ زدگی لوله‌ای مناسب و قابل اطمینان برای انتقال آب و سیالات است. لوله پلیکا برای انتقال فاضلاب و آب‌های سطحی که فشار کمی دارند بکار می‌رود و در صنعت ساختمان کاربرد دارد. از لوله پلیکا برای کاورینک سیم و کابل نیز استفاده می‌شود.لوله‌های صاف و هادی برق از سایز ۲۰ تا ۵۰ برای انتقال برق ساختمانی استفاده می‌شود.

سایز استاندارد لوله پی وی سی چند است؟

سایز لوله های پی وی سی یعنی قطر خارجی لوله استاندارد اسی
۲۰ ۲۵ ۳۲ ۴۰ ۵۰ ۶۳ ۷۵ ۹۰ ۱۱۰ ۱۲۵ ۱۶۰ ۲۰۰ ۲۵۰ ۳۱۵ ۴۰۰ میلی متر است.

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه برای خرید لوله پلیکا

 1. محسن

  سلام. تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی چیه؟

  • admin

   سلام دوست عزیز.
   اولین و اصلی ترین تفاوت بین لوله های پی وی سی و لوله های یو پی وی سی این است که UPVC ماده ای به نام فتالات یا BPA دارد و این موضوع باعث می گردد از این نوع لوله ها برای انتقال آب بتوان استفاده کرد، همچنین لازم به ذکر است مقاومت لوله های یو پی وی سی در برابر حریق بالاتر بوده و در نتیجه نسبت به لوله های پی وی سی ایمن تر هستند.
   ازلوله های پی وی سی معمولا برای انتقال آب غیر شرب استفاده می شود، زیرا از نظر بهداشتی برای آب مورد استفاده مردم مناسب نیستند، ولی این لوله ها برای عایق کابل برق و محافظت از سیم های هادی جریان برق بسیار پرکاربرد هستند.

 2. علی خدامی

  سلام و درود.
  بیشترین کاربرد لوله های پی وی سی در کجا است؟

  • admin

   سلام.بیشترین کاربرد لوله های پی وی سی در لوله کشی فاضلاب شهری تحت فشار و بدون فشار

   لوله کشی آبیاری کشاورزی تحت فشار و بدون فشار

   لوله کشی جداره ها و زهکشی

   انتقال تهویه هوا (لوله هواکشی )

   انتقال آب باران روی بام های ساختمان (ناودانی)

   انتقال مواد و املاح شیمیایی

   عبور کابل های مخابراتی و برقی سازه ها

   پوشش و عایق لوله فلزی و چدنی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط

فهرست