تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی چیست؟

مقایسه انواع لوله و اتصالات
مقایسه لوله پی وی سی و لوله یو پی وی سی

لوله‌های پی وی سی و یو پی وی سی از در دسته‌ی لوله‌های پلیمری قرار می‌گیرند و از پرمصرف‌ترین لوله‌ها در سراسر جهان هستند. در این مقاله شما را با تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی آشنا می‌کنیم و به مقایسه‌ی لوله pvc و upvc می‌پردازیم.

لوله پی وی سی (pvc)

لوله پی وی سی که مخفف کلمه(Polyvinylchloride) است، یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین لوله‌ها در سراسر جهان است و در دسته‌ی لوله‌های پلیمری قرار می‌گیرد. این لوله‌ها از پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند و دارای ضخامت‌ها و انعطاف‌های مختلف هستند. لوله‌های pvc دارای انواع مختلف هستند.

  • لوله پی وی سی معمولی
  • نیمه قوی
  • فشار قوی
  • M-pvc
  • U-pvc
  • O-pvc
  • C-pvc

لوله یو پی وی سی (upvc)

این لوله که مخفف Unplasticized PolyVinyl Chloride)) است، از انواع لوله پی وی سی است که در تولید آن از نرم کننده استفاده نمی‌شود و دارای سختی بالایی است.

تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی

این دو لوله از مواد مشابهی تولید می‌شوند. پلی وینیل کلراید بعد از ذوب شدن، قالب گیری می‌شود تا به لوله تبدیل شود. مهم‌ترین تفاوت لوله pvc و upvc این است که لوله یو پی وی سی در ساختار خود ماده‌ای به نام فتالات دارد که باعث می‌شود این نوع لوله برای استفاده به عنوان لوله انتقال آب بسیار مناسب باشند.

از نظر مقاومت می‌توان اظهار داشت که لوله‌های یو پی وی سی استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به لوله‌های پی وی سی دارند. این لوله‌ها در مقابل حریق ایمن‌تر هستند. لوله‌های pvc به دلیل اینکه برای استفاده به عنوان انتقال دهنده آب شرب بهداشتی نیستند، فقط به عنوان لوله منتقل کننده آب غیر شرب و عایق کابل برق و محافظت از سیم‌های جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های upvc انعطاف پذیری بسیار کم‌تری نسبت به نوع pvc دارند. یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت نوع upvc قابلیت برگشت به چرخه‌ی تولید است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست