کاربرد لوله‌های پلی پروپیلن و موارد استفاده آن چیست؟

کاربرد لوله و اتصالات
کاربردهای لوله پلی پروپیلن

لوله پلی پروپیلن چیست؟

لوله‌‏های پلی پروپیلن که به عنوان لوله pp شناخته می‎‌‏شوند، در صنعت مورد استفاده قرار می‏‌گیرند و در نوع سبز و سفید در بازار موجود هستند. این لوله‏‌ها یکی از پرمصرف‏‌ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا هستند. از مزایای لوله‌‏ی پلی پروپیلن می‏‌توان به وزن سبک و مقاومت شیمیایی بالا اشاره کرد.

در واقع این لوله‌‏ها جزو سبک‌‏ترین و مقاوم‌‏ترین لوله‌‏های پلیمری هستند. از میان دو نوع لوله پلی پروپیلن، نوع اول آن به دلیل استحکام و مقاومت بسیار، رواج بیشتری دارد. کاربرد لوله پلی پروپیلن در انتقال آب، توزیع آب سرد و گرم، سیستم فاضلاب، اتصالات فرعی لوله‏‌کشی، فرآیندهای صنعتی و سیستم‏‌های تخلیه‏‌ی شیمیایی است. در این مقاله به کاربرد، مزایا و همچنین معایب لوله پلی پروپیلن اشاره می‌‏شود.

ویژگی‏‌های لوله پلی پروپیلن

لوله‏‌های پلی پروپیلن به دلیل وزن سبک، مقاومت در برابر سایش و جوشکاری، دوام بالایی دارند. عایق حرارتی و الکتریکی خوبی هستند. نقطه‌‏ی ذوب بالا و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. لوله‏‌های پلی پروپیلن به دلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی، محلول‏‌های آبی، قلیایی، اسیدی، نمک‏‌ها و تعدادی از حلال‏‌های آلی، بسیار پرکاربرد هستند. این لوله‌‏ها نیمه سخت و نیمه شفاف هستند.

سطح داخلی و خارجی لوله‏‌های پلی پروپیلن صاف و صیقلی است. به دلیل این که این لوله‌‏ها عایق صدا نیز هستند، حرکت آب از درون آن‏ها بدون صدا است. در این لوله‏‌ها برخلاف لوله‌‏های فلزی امکان رشد جلبک وجود ندارد. به دلیل این که در لوله‏‌های پلی پروپیلن امکان تغییر طعم آب وجود ندارد، از این لوله‌‏ها برای لوله‏‌کشی ساختمانی استفاده می‌‏شود.

یکی دیگر از ویژگی‏‌های این لوله‌‏ها، عمر طولانی آن‏هاست. لوله‏‌های پلی پروپیلن می‌‏توانند بیش از ۵۰ سال بدون فرسودگی کار کنند. این لوله‌‏ها به دلیل وزن سبک راحت جا به جا می‌‏شوند. به دلیل وزن سبک و مقاومت در برابر فشار، لوله‏‌های پلی پروپیلن سال‏‌های طولانی درون زمین دوام می‏‌آورند.

کاربرد لوله پلی پروپیلن

سیستم‏‌های لوله‌‏ای با جنس پلی پروپیلن به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‏گیرند. این لوله‏‌ها به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی بسیار مناسب هستند. برخی ویژگی‏‌های این لوله‌‏ها مانند مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت در برابر محلول‌‏های آبی، قلیایی، اسیدی، نمک‌‏ها و حلال‌‏های آلی، باعث شده‏ است که لوله‏‌های پلی پروپیلن در موارد مختلف کاربرد داشته‏ باشند.این لوله‏‌ها در هر دو سیستم آبرسانی سرد و گرم کاربرد دارند.

همان‏طور که اشاره شد لوله‌‏های پلی پروپیلن در موارد مختلفی از جمله صنایع غذایی، لوله‏‌کشی ساختمان، تاسیسات حرارتی ساختمان، سیستم‏‌های حرارت خورشید، خطوط هوای فشرده، محیط ‏های اسیدی و قلیایی، ساخت اسباب بازی، صنایع کشتی سازی، صنعت خودرو سازی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، انتقال آب، سیستم‏‌های فاضلاب، صنعت نساجی، سیستم‏‌های تخلیه‌‏ی شیمیایی، لوله‏‌کشی آب آشامیدنی، لوله‏‌کشی سیستم‏‌های گرمایشی و فاضلاب‌‏های صنعتی و هتل‌‏ها و بیمارستان‏‌ها مورد استفاده قرار می‌‏گیرند.

کاربردهای لوله پلی پروپیلن

کاربردهای لوله پلی پروپیلن

مزایای لوله‌‏ی پلی پروپیلن

از آن جایی که باز و بسته کردن لوله‌‏ها برای برنامه‌‏های اجرایی یک ضرورت است، یکی از مزایای لوله‏‌ی پلی پروپیلن این است که می‏‌توان آن را بارها باز و بسته کرد بدون این که دچار فرسایش شود.
لوله‏‌های پلی پروپیلن سصح صاف و صیقلی در داخل و خارج دارند که باعث روان شدن حرکت سیالات در داخل لوله می‏شود.
این لوله‏‌ها در برابر صدا و گرما عایق هستند، عمر بالایی دارند و ضد جلبک هستند. همچنین به دلیل وزن سبک، حمل و نقل این لوله‏‌ها راحت است.
لوله‏‌های پلی پروپیلن نقطه‌‏ی ذوب و خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند.
قیمت این لوله‌‏ها پایین است و از آن‏ها به عنوان جایگزین لوله‌‏های فلزی و چدن استفاده می‏شود.
از دیگر مزایای لوله‌‏ی پلی پروپیلن می‏توان به مواردی مانند سرعت در نصب لوله‌‏ها، مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی و مقاومت در برابر یخ زدگی و ضربه اشاره کرد.

معایب لوله‌‏ی پلی پروپیلن

لوله‏‌های پلی پروپیلن در برابر نور خورشید مقاومت ندارند و شکسته می‏‌شوند. به دلیل همین ویژگی از این لوله‏‌ها در برنامه‌‏های کاربردی سطح کوچک در کنار سایر پلاستیک‏‌ها استفاده می‌‏شود. لوله‌‏های پلی پروپیلن در نوع سبز و سفید در بازار موجود هستند. کاربرد لوله پلی پروپیلن با توجه به مزایای فراوانی که دارند در موارد مختلفی است.

یکی از مزایای لوله‏ پلی پروپیلن قیمت پایین آن است که باعث شده این لوله‌‎‏ها جایگزین لوله‌‏های فلزی و چدنی باشند. از معایب لوله پلی پروپیلن می‏توان به مقاومت پایین آن در برابر نور خورشید و شکنندگی اشاره کرد. برای افزایش مزایای این لوله‌‏ها می‏توان موادی را به آن‏ها اضافه کرد تا باعث انعطاف پذیری بیشتر و راحت برش خوردن آن‏ها شود. این ویژگی در تولید لوله‌‏هایی با اندازه‌‏های متفاوت تاثیرگذار خواهد بود.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست