اتصالات جوشی پلی اتیلن چه نوع اتصالاتی هستند؟

معرفی انواع لوله و اتصالات
اتصالات جوشی پلی اتیلن

اتصالات جوشی پلی اتیلن، یکی از انواع اتصالات پلی اتیلن است. پلی اتیلن پرکاربردترین پلاستیک در جهان است که به محصولی برای بسته‌بندی مواد غذایی و کیسه‌های خرید یا بطری‌های مواد شوینده و مخازن سوخت خودرو تبدیل می‌شود. همچنین می‌تواند به صورت الیاف مصنوعی، شکاف خورده و یا چرخانده شود و یا برای ایجاد خواص الاستیک یک لاستیک به کار رود.
لیست اتصالات پلی اتیلن بسیار طولانی است و اگر بخواهید تمام اندازه‌ها و فشارهایی را که توسط اتصالات پلی اتیلن تحت پوشش قرار می‌گیرد، مرور کنید، لازم است حدود ۲۰۰ صفحه متن و جدول را بخوانید. آشنایی با اتصالات پلی اتیلن و داشتن لیستی از آنها برای به دست آوردن لیست قیمت اتصالات پلی اتیلن مفید است. در این مقاله با پرکاربردترین آنها، یعنی اتصالات پلی اتیلن جوشی، آشنا می‌شویم.

اتصالات جوشی لوله پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن جوشی در سایز ها و فشارهای مختلف ساخته شده و از آنها در پروژه‌های کشاورزی، آبرسانی و فاضلاب استفاده می‌شود. از مزایای این اتصالات، استحکام بالا، مناسب‌بودن قیمت تمام‌شده و اجرای آسان آن نسبت به سایر اتصالات فلزی و چدنی است.
اگر لیستی از اتصالات پلی اتیلن جوشی تهیه شود، تقریبا ۸۰ درصد اتصالات پلی اتیلن را شامل می‌شود. این اتصالات از طریق جوشکاری و یا با استفاده از دو روش جوش ذوبی سر به سر یا روش الکتروفیوژن به یکدیگر متصل می‌شوند و می‌توان گفت که فقط اتصالات پلی اتیلن پیچی در لیست اتصالات پلی اتیلن جوشی وجود ندارد.
برای وصل‌کردن لوله‌های پلی اتیلن از یک دستگاه جوش استفاده می‌شود که به صورت دستی می‌توان از آن استفاده کرد. البته دستگاه‌های دیگری نیز با شیوه‌های دیگر وجود دارد، مانند دستگاه جوش اتویی و دستگاه جوش الکتروفیوژن.

تفاوت اتصالات جوشی و پیچی لوله پلی اتیلن

در اتصالات پلی اتیلن پیچی، بر خلاف اتصالات جوشی پلی اتیلن، لوله‌ها بدون نیاز به هرگونه جوش و از طریق نر و مادگی به یکدیگر متصل می‌شوند. از اتصالات پلی اتیلن پیچی عموما در سیستم‌های آبرسانی و آبیاری در باغات و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. برای ساخت اتصالات پلی اتیلن پیچی، عموما از مواد مرغوب و درجه یک استفاده نمی‌شود و در خرید و تهیه آنها باید به سابقه و برند کارخانه‌ای که آن را تولید کرده است، توجه کرد.

کاربرد اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصال لوله‌های پلی اتیلن، کاربرد اصلی اتصالات پلی اتیلن جوشی است. لوله‌های پلی اتیلن امروزه در پروژه‌های آبیاری و به‌ویژه در صنعت، کاربرد فراوانی دارند، زیرا آبی که با این نوع لوله‌ها انتقال می‌یابد، نسبت به ترکیبات سازنده لوله‌ها واکنش نشان نمی‌دهد و از نظر بهداشت، بهترین گزینه است. بدون شک باید برای اتصالات این نوع لوله‌ها اهمیت ویژه‌ای قائل شد زیرا وجود هر گونه ایراد در این اتصالات، می‌تواند زیان‌های مالی زیادی به دنبال داشته باشد.

مزایای اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصالات پلی اتیلن جوشی به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد در انواع پروژه‌ های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانسته‌اند جایگزین مناسبی برا لوله‌های بتنی و فلزی باشند.
دو مزیت قابل توجه در این اتصالات نسبت به اتصالات پیچی وجود دارد:

 •  نصب و تعمیر اتصالات جوشی در مقایسه با اتصالات پیچی، هزینه کمتری دارد.
 •  قیمت اتصالات جوشی نسبت به اتصالات پیچی پایین‌تر است و در رده‌های فشاری مختلف موجود است.
 •  مدت‌زمانی که برای نصب اتصالات جوشی صرف می‌شود، بسیار کوتاه است و یک فرد باتجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تواند تمام اقدامات مربوط را انجام دهد.
 •  از مهترین مزایای اتصالات جوشی پلی اتیلن این است که برای فشارهای مختلف، انواع گوناگون دارد.
 •  در فشارهای بالا به راحتی می‌توان از اتصالات جوشی استفاده کرد.
 •  از مهمترین مزیت‌های استفاده از از اتصالات پلی اتیلن جوشی این است که مورد حمله میکرو ارگانیک‌ها قرار نمی‌گیرند و به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها در انتقال آب شرب هستند.
 •  با توجه به وزن ایده‌آلی که اتصالات جوشی دارند، حمل آنها آسان است.

استاندارد های اتصالات پلی اتیلن جوشی

تمام محصولات اتصالی پلی اتیلن تولیدشده از یک استاندارد ویژه برخوردارند. رعایت استانداردهای اتصالات پلی اتیلن جوشی باعث می‌شود که مکررا در پروژه‌های آبیاری و یا انتقال آب از منطقه‌ای به منطقه دیگر از آنها استفاده شود. در ادامه به برخی از مهمترین استانداردهای اتصالات پلی اتیلن جوشی اشاره شده است.

 •  در برابر مواد شیمیایی به ویژه انواع کودهای شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشند تا با اطمینان کامل در پروژه‌های کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرند.
 •  در برابر خوردگی و ساییدگی بسیار مقاوم باشند، به طوری که اگر حتی انواع مواد شیمیایی خورنده از درون آنها عبور کرد، نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.
 •  در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته باشند (استفاده از برخی لاستیک‌ها می‌تواند مقاومت اتصالات را تا چند برابر بیشتر کند).
 •  دارای سطح صاف و صیقلی باشند به گونه‌ای که دکوراسیون مطلوبی را ارائه دهند.
 • در صورتی که آب حاوی املاح غنی باشد، رسوب گیری در اتصالات پلی اتیلن اتفاق نیفتد.
 •  در برابر ضربه‌های ناگهانی، مقاومت مطلوبی را از خود نشان دهد.

جمع بندی
در این مقاله با پلی اتیلن و انواع اتصالات آن تا حد مختصری آشنا شدید. امروزه اتصالات پلی اتیلن جوشیدر بازار، به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، یکی از بهترین انواع اتصالات به حساب می‌آیند و مورد توجه مشتریان زیادی قرار می‌گیرند. متاسفانه در کشور ما گاهی در جریان ساخت لوله‌های پلی اتیلن، نسبت به استاندارهای اتصالات جوشی پلی اتیلن، بی‌توجهی صورت می‌گیرد.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست